نقش موثر انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی

۲۴ ۰۶ ۱۳۹۸

انگیزه، یک کلمه به ظاهر ساده اما پر از رمز و راز.

شاید با خودتان بگویید که یعنی این حس در درون ما اینقدر میتواند مهم باشد؟

دقیقا، این حس همان قدری میتواند مهم باشد که اگر نباشد شما هیچ کاری را انجام نخواهید داد.

یک مثال ساده، همین که ما کار می کنیم، تلاش میکنیم برای زندگیمان، همین کار های به ظاهر روزمره به دلیل وجود انگیزه است. انگیزه برای داشتن فردایی بهتر و یا هر چیز دیگری که خودتان میخواهید.

همین حس برای یادگیری زبان انگلیسی نیز نقش کلیدی دارد. این که میگویم نقش کلیدی دارد به علت این است که وقتی شما به یادگیری زبان انگلیسی میپردازید چیزی که ممکن است در میانه های راه شما را کمی دلسرد کند این نیست که شما گرامر را آن طور که باید بلد نیستید و یا اینکه دایره لغات شما کم است، تنها دلیل آن این است که شما انگیزه خود را از دست داده اید و یا آنقدر که باید با انگیزه نیستید. اگر همیشه با انگیزه باشید ، بهتر از همه میتوانید این زبان را یاد بگیرید و حتی راحت تر.

برای همین باید که این حس را همیشه در خود زنده نگه دارید برای همین راه هایی به شما معرفی خواهم کرد که بتوانید در طول دوره یادگیری بتوانید انگیزه را در خود افزایش داده و همیشه پایدار کنید.

برای این کار پنج روش وجود دارد که میتوانید از آن ها استفاده کنید.

 پنج راه برای با انگیزه ماندن در یادگیری زبان انگلیسی:

 ۱- از آرزو ها و رویاهایتان به خودتان بگویید

اول از همه از آرزوهای خودتان با خودتان و بقیه حرف بزنید . قبل از اینکه بخواهید هر کاری را شروع کنید باید خودتان از این که قرار است چه اتفاقی با این کار در آینده برایتان پیش بیاید آگاه باشید . با خودتان بگویید که اصلا برای چه میخواهید زبان انگلیسی یاد بگیرید .

وقتی که به جواب این سوال رسیدید اولین انگیزه خود را پیدا کرده اید .

با بقیه افراد مثل دوست خودتان در باره این آرزوی خودتان حرف بزنید و بگویید که چرا میخواهید زبان انگلیسی یاد بگیرید. مطمئن باشید با این کار بخاطر اینکه که شخص های دیگری از این موضوع خبر دارند ذوق بیشتری برای انجام دادن آن خواهید داشت چون دوست دارید به حرفی که زده اید عمل کنید و آرزویتان در خودتان از بین نمیرود. پس به خودتان در آینده فکر کنید . خودتان را تصور کنید که یک مترجم و یا یک مدرس عالی زبان انگلیسی شده اید و به آرزوی خودتان رسیدید . با این کار اولین انگیزه خودتان را به دست آوردید .

۲- همیشه و همه جا مثبت باشید

انرژی مثبت داشته باشید و سعی کن انرژی های مثبت بگیرید و به بقیه هم انرژی مثبت بدین .

درگیر تفکرات منفی نشوید و همیشه سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید . یک دلیل برای این تفکرات منفی و نا درست وجود دارد، آن دلیل هم این است که شما فکر میکنید چرا سریع زبان انگلیسی را یاد نمیگیرید. این موضوع کاملا طبیعی است و این را بدانید که اگر راه درستی را انتخاب کرده ایی به هدفتان میرسید. دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره.

اگر که تجربه ایی از قبل از یادگیری زبان دارید و آن تجربه خوشایند نیست، سعی کنید فراموش کنید و به این فکر کنید که این دفعه راه درستی را برای یادگیری و رسیدن به آن اهداف و آرزو ها انتخاب کرده اید.

پس هر نوع انرژی منفی را از خودتان دور نگه دارید و به اینکه سریع زبان انگلیسی یاد نمیگیرید فکر نکنید. چون یادگیری زبان انگلیسی یک پروسه زمان بر است.

انرژی مثبت را با خود همراه کنید تا یک انگیزه دیگر برای خود ساخته باشید.

۳- کار هایی بکنید که دوستشان دارید و در انجامشان در خود اشتیاق می بینید

کاملا بدیهی است که شما برای انجام کار هایی که دوست دارید انگیزه بیشتری دارید. پس برای با انگیزه ماندن در این زمینه باید کار هایی انجام دهید که علاقه شما به آن زیاد است. به عنوان مثال شما به اخبار و سیاست علاقه دارید پس اینکه به اخبار روز گوش دهید میتواند برای شما انگیزه افزا باشد و شما کاری را انجام داده اید که دوست دارید و از انجام دادن آن لذت برده اید. و یا شاید که شما به سینما و دیدن فیلم علاقه دارید، پس میتوانید که از فیلم های سینمایی با زبان انگلیسی استفاده کنید که هم باعث پیشرفت شما میشود و هم امری انگیزشی برای شماست.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال

۴- صبور باشید و آهسته و پیوسته به راهتان ادامه بدهید

صبور باشید، آهسته اما درست و پیوسته به جلو حرکت کنید، چون که هیچ راهی بهتر از این نیست که زبان انگلیسی به صورت مکرر یاد بگیرید.

از کم شروع کنید، مثلا بیست دقیقه در روز و به مرور زمان این زمان را برای تمرین زبان انگلیسی بیشتر کنید.

سعی کنید حتی اگر در شلوغ ترین حالت ممکن نیز هستید قسمتی از وقت خود را به تمرین زبان اختصاص دهید. اگر که در این فرایند حتی یک روز هم سهل انگاری کنید و تمرین نکنید، باعث میشود انگیزه شما نسبت به یاد گیری کاهش یابد و شروع دوباره برای شما مشکل باشد. برای خودتان برنامه ریزی کنید و خودتان را ملزم به انجام آن برنامه. حتی اگر در هر صورتی نتوانستید طبق برنامه جلو بروید از فاصله ی زمانی بین خانه و محل کار یا مدرسه خود استفاده کنید و فرصت را غنیمت بشمارید و از هر زمانی هر چه اندک استفاده کنید. به یاد داشته باشید همین تلاش های کوچک است که باعث موفقیت های خیلی خیلی بزرگ میشود و شما را به اوج میرساند. به یاد داشته باشید قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

۵- بلند صحبت کنید و حتی داد بزنید

بلند بلند صحبت کردن میتواند انرژی بالایی را به شما وارد کند و به خصوص برای افراد کم رو که کمی سختشان است با افراد دیگر صحبت کنند.

اگر که اهل کوه نوردی و جنگل رفتن هستید، در مواقعی که به طبیعت میروید سعی کنید با خودتان بلند بلند انگلیسی حرف بزنید، طوری که انگار واقعا در حال مکالمه با شخصی هستید. اگر که پارکی در اطراف خانه شما وجود دارد به آن پارک بروید و سعی کنید داد بزنید و برای خود سخنرانی کنید. اگر هم که از این کار خجالت می کشید از این تکنیک استفاده کنید که گوشی خود را دم گوش خود قرار دهید و وانمود کنید که کسی پشت خط است و شما در حال مکالمه با شخصی انگلیسی زبان هستید. این بلند حرف زدن و داد زدن انرژی بالایی به شما منتقل میکند و همین طور که میتوانید گوشه ای دور بروید و فقط بی هیچ هدفی داد بزنید،  همین داد زدن شما باعث میشود که کلی انرژی مثبت به سمت شما ساتع شود و هم روشی برای بالا بردن انگیزه است.

با انجام این روش ها شما میتوانید بسیار آسان تر به سمت هدفتان حرکت کنید و هم باعث میشود که به یادگیری زبان انگلیسی بیشتر علاقه مند شوید و از یادگیری این زبان لذت ببرید. مطمئن باشید اگر راه درستی را انتخاب کرده باشید در آن راه سختی هایی وجود دارد که شما با صبوری خودتان میتوانید از این سختی ها رد بشوید و به هدفتان که یادگیری کامل زبان انگلیسی است برسید. به یاد داشته باشید این پروسه، پروسه سخت و زمان بری است ولی شما مزد زحمات خود را خواهید گرفت. یادتان باشد که چیز های آسان گر چه سریع و آسان به دست می آیند اما همان طور آسان از بین میروند و ماندگار نیستند. سعی نکنید آسان ترین راه را انتخاب کنید، سعی کنید از بهترین راه جلو بروید هر چقدر هم که سخت و زمان بر باشد.

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.