سه روش برای یادگیری مفرح زبان

۳۱ ۰۴ ۱۳۹۸

 

مقدمه:

یادگیری مفرح زبان برای شما میتواند یک تجارت جدی باشد.
در این تجارت شما باید زمان های بسیاری را تنها فقط با چند کتاب روی میزتان بگذرانید. شاید در هنگام یادگیری چند باری احساس بی حوصلگی و دل سردی بکنید و ذهن شما احساسی شبیه به ناراحتی داشته باشد هنگامی که در حال یادگیری هستید و مغز شما به فعالیت هایی که بسیار جذاب تر هستند فکر کند.
شاید شنیده باشید از افرادی که یادگیری زبان را بعد از مدرسه خود رها کرده اند. کسانی که یادگیری زبان را رها میکنند، یادگیری زبان برای آنها حوصله سر بر بوده است. دلیل اصلی رها کردن یادگیری آنها نداشتن هدفی مشخص برای این کار است. آنان نمیدانند برای چه در حال یادگیری زبان هستند و فقط فکر میکنند که یادگیری یک زبان زنده دنیا میتواند بسیار مهم باشد اما چیزی که در یادگیری زبان مهم است داشتن هدفی مشخص است.
از نظر من این افراد دید کوتاهی نسبت به زندگی دارند و از دید من هیچ کسی نمیداند که سرنوشت او را به کجا می‌برد.
به نظر شما چرا مردم فکر میکنند یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری سخت یا حوصله سر بر است
من به این سوال پاسخ میدهم و به شما خواهم گفت چگونه یادگیری مفرح زبان را شروع کنید.

روش های یادگیری مفرح زبان :

۱_ تجربه

تجربه های قبلی شما دید شما را از زندگی مشخص میکند. برای مثال اگر یک تجربه قبلی شما برای شما کاملاً لذت بخش بوده باشد مثل بازی های ویدئویی شما بیشتر به انجام و تمرین این کار ترقیب میشوید به علت اینکه شما تجربه خوبی از انجام این کار داشته اید.
اگر که یک فعالیت برای در نگاه اول از دید شما کمی سخت و پیچیده به نظر برسد بعد از آن احتمال رها کردن و دست کشیدن از انجام آن کار خیلی زیاد میشود.
اگر شما برنده یک مسابقه ورزشی یا هر جور مسابقه دیگری شوید در یک آن متوجه خواهید شد که برای این احساس لذت و موفقیت مجبور به انجام کار ها و تمرینات سخت بوده اید و به صورت عالی از پس آن بر آمده اید.
برنده شدن یا برد لذت بخش است. این لذت میتواند مثل تشویقی انسان ها را به تمرین و تکرار و سخت کار کردن ترقیب کند. این میتواند برای کسانی که در حال یادگیری زبان نیز هستند مفید باشد. یک هدف مشخص یا یک هدفی که میدانید از رسیدن به آن خوشحال میشوید و برای رسیدن به آن هدف مشتاق هستید باید انتخاب کنید و در صدر لیست کار هایی که باید انجام دهید بگذارید. اول با خود صحبت کنید، از خودتان بپرسید برای چه میخواهید زبان دیگری را یاد بگیرید؟ برای به دست آوردن یک کار خوب با درآمد بالا در خارج از کشور؟ یا برای صحبت با شخص دیگری که نمیتواند به زبان شما صحبت کند؟ و یا برای تدریس در دانشگاه یا موسسات یادگیری زبان؟

”استرس پس از حادثه ”

این یعنی داشتن یک تجربه بد از یک حادثه ای که قبل تر برای شما اتفاق افتاده. مغر ما با ارتباط دادن یک موضوع، صدا یا حتی یک رایحه با یک اتفاق بدی که قبل ها برای ما اتفاق افتاده ما را در یک موقعیت ناراحت کننده و بد قرار میدهد. به همین علت است که قرار گرفتن در جایی که قبل از آن برای اتفاق بدی در آن مکان افتاده سخت است.
منظور من این نیست که شما نیز دچار استرس پس از حادثه شوید اما به یک طریقی بسیاری از اتفاقات اطراف خود را با مثلا یادگیری زبانتان ارتباط دهید.
بهتره یک مثال در باره همین موضوع رو بخونیم.
به عنوان مثال : جان به تنهایی به خانه می آید، به اتاق خواب خود میرود و شروع به تمرین زبان انگلیسی میکند. چراغ مطالعه او روشن و خاموش میشود و یک ماشین پر سر و صدا از خیابان میگذرد. ساعت ۸ شب است و جان احساس خستگی می کند. گوشی موبایل خود را برمیدارد و ساعاتی را صرف بازی و گشتن در فضایی مجازی میکند. بعد از به خواب میرود.
جان اگر که دوباره بخواهد شروع به خواندن زبان کند اگر که چراغ مطالعه او دوباره روشن و خاموش شود او به یاد گوشی موبایل خود می افتد و یا اگر یک ماشین با سر و صدا زیاد از کنار پنجره او بگذرد او بار هم به یاد بازی کردن با گوشی خود می افتد و خب مطمئناً بازی با گوشی برای او لذت بخش تر خواهد بود.
حال یک داستان دیگر :
جان در مدرسه خود از ساعت ۸ تا ۹:۳۰ کلاس زبان دارد و اگر که در این کلاس فعال باشد جایزه ای از طرف معلم کلاس به او داده میشود، پس او این کار را انجام میدهد و هر گاه که آن جایزه را ببیند به یاد یادگیری زبان می افتد و این کار برای او لذت بخش میشود.
پس ما میتوانیم با نشانه گذاری های مثبت برای خود در هر لحظه به یاد یادگیری زبان باشیم و یادگیری را برای خود لذت بخش کنیم، نتیجه این کار یادگیری مفرح زبان است.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  آموزش اصطلاحات رایج در رستوران (قسمت اول): سفارش غذا در FastFood

۲_ جای دادن کمی تفریح در هنگام یادگیری

وقتی که به زبان آموزان نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آن ها سعی دارند با نگاه کردن به فیلم و سریال های مختلف به زبان خودشان ترقی بدهند. این برای مدرسین زبان فکر خوبی هست که از آنان درباره نوع فیلم هایی که نگاه میکنند بپرسند. البته که بیشتر آنها در جواب از فیلم های عاشقانه و یا ترسناک یاد میکنند. دیدن فیلم هم میتواند یک راه برای برقراری ارتباط باشد یعنی شما کلماتی را در فیلم هایی که نگاه کرده اید شنیده اید و هر وقتی که این کلمات باز هم به گوش شما برسد شما سریعا به یاد فیلمی که دیده اید خواهید افتاد و دیدن فیلم هایی به زبان انگلیسی هم میتواند برای شما تفریح باشد و هم یادگیری.
البته توصیه من به شما تماشا کردن برنامه های تلویزیونی و مصاحبه ها به زبان انگلیسی است.

۳_ رژیم و تمرین کردن

در اینترنت و شبکه های اجتماعی و فضای مجازی فیلم و عکس های زیادی از ابر غذا ها وجود دارد مثل غذا ها و نوشیدنی های بسیار با طرز تهیه آن ها که میتواند حس خوبی به شما بدهد و به مغز شما در یادگیری کمک کند اما بسیاری از این غذا ها و نوشیدنی ها ارزش حتی یک بار امتحان هم ندارد و هیچ فایده ای ندارد. مثل جمله ی معرفی که میگویند غذایی که شما میخورید یا می آشامید ماهیت شما را میسازد.
من به شخصه نوشیدن چای سبز را چند سال پیش آغاز کردم از وقتی که فهمیدم این نوشیدنی باعث رشد مغز میشود و بالا برنده سطح یادگیری و همچنین تقویت کننده حافظه نیز هست. شما هم میتوانید با کمی جستجو در غذا و نوشیدنی هایی که برای یادگیری و تقویت حافظه مفید است یک رژیم غذایی مناسب برای خود و یادگیری بهتر خود تهیه کنید.

با انجام این کارها شما صد در صد شاهد رشد خود در یادگیری زبان خواهید بود و با این کار ها درصد دل زده شدن شما از یادگیری به صفر خواهد رسید. خودتان تجربه کنید، در بین یادگیریتان تفریح کنید و تمرین و تکرار را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.