اجزای کلام در انگلیسی – بخش دوم (ضمیر، صفت، قید)

اجزای کلام در انگلیسی: ضمیر، صفت، قید
۲۹ ۰۱ ۱۳۹۸

در ادامه بحث اجزای کلام، از سه جزئی صحبت می‌کنیم که به اجزای بخش اول می‌توان به شکلی ربط داد. صفت و ضمیر اجزایی هستند که به اسم برمی‌گردند و از آن‌طرف قید که توضیحی بیشتر برای فعل است.

 

ضمیر pronoun

گاهی اوقات ما می‌دانیم که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم، اما لازم نیست دوباره آن را به همان شکل تکرار کنیم. در این مواقع می‌توانیم از ضمیر استفاده کنیم که جایگزین یک اسم است. البته بنا به نوع چیزی که به آن اشاره می‌کنیم از جمله جایگاه آن در جمله، شی یا انسان بودنش و مفرد یا جمع بودنش و مذکر یا مونث بودنش، ضمیرهای متفاوتی را می‌توانیم استفاده کنیم تا محاوره بهتری داشته باشیم. البته حواستان باید به این موضوع باشد که اگر مخاطب شما نداند ضمیر به چه چیزی یا فردی (سوم شخص) برمی‌گردد، ممکن است از شما بپرسد که راجع به چه چیزی یا چه کسی صحبت می‌کنیم، پس در کلامتان ابتدا اسم را بیاورید و سپس هنگام تکرار، از ضمیر مناسب آن استفاده کنید.

We are three women. (ما سه زن هستیم.)

The largest slice is mine. (قسمت بزرگ برای من است.)

My table is made from wood. (میز من از چوب ساخته شده است.)

 

صفت adjective

دسته‌ای از کلمات که توصیف کننده یک اسم هستند. یعنی اگر بخواهیم توضیحی برای یک اسم بدهیم و خصوصیت‌های آن را صحبت کنیم باید از دسته واژگانی استفاده کنیم که صفت نام دارند. صفت می تواند به طور تکی و یا پشت سرهم قبل از اسم بیاید و یا بعد از فعل در انگلیسی استفاده می‌شود.

Pizza is delicious. (پیتزا خوشمزه است.)

There are three trees in this yard. (در این حیاط سه درخت وجود دارد.)

Young men are playing PS4. (مردان جوان درحال بازی با پلی‌استیشن هستند.)

 

قید adverb

دسته‌ای از واژگان که علاوه بر مفهوم اصلی جمله، مفهوم دیگری به آن اضافه‌تر می‌کند. قید مواقعی کاربرد دارد که می‌خواهید قبل از پرسیده شدن سوالاتی همچون کجا؟ چه زمانی؟ چطور؟  یا … به جواب آن سوال‌ها در جمله‌ی قبلی اشاره کنید. البته می‌توان قید را به عنوان دسته‌ای از اجزای کلام تعریف کرد که در جمله، حالت و چگونگی فعل را بیشتر توضیح می‌دهد. حال قید جز کلماتی که حالت اصلی آن‌ها قید است، کلماتی هم هستند که از پایه صفت یا اسم به علاوه ly ساخته می‌شوند که با خود مفهوم قیدی دارند.

  • قید زمانی: now (الان)، today (امروز)، yet(هنوز)،  still(هنوز)، recently (اخیرا)، soon (به‌زودی)، lately (اواخر)
  • قید مکانی: there (آنجا)، here (اینجا)، below (زیر)، somewhere (جایی)، outside (خارج از)، up (بالا)، down (پایین)، near (نزدیک)
  • قید حالت: how (چگونه)، slowly (به آرامی)، hard (به سختی)، softly (به نرمی)، well (به خوبی)، quickly (به سرعت)، happily (به شادی)، carefully (بادقت)
  • قید تکرار: usually (معمولا)، often (اغلب)، always (همیشه)، again (باز)، twice (دوبار)، sometimes (بعضی اوقات)، never (هرگز)
  • قید مقدار: really (واقعا)، very (زیاد)، rather (به نسبت)، too (زیاد)، so (زیاد)، quite (کاملا)، much (مقدار زیاد)
از این مطلب نیز غافل نشوید!  چگونگی برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی و هدفمند سازی آن

He came yesterday. (او دیروز آمد.)

Sara drives carelessly. (سارا بدون دقت رانندگی می‌کند.)

She were living somewhere in Kermanshah. (او یک جایی در کرمانشاه زندگی می‌کرد.)

 

 

 رابطه‌ی صفت و قید

همانطور که گفته شد صفت توضیحی است برای اسم و قید برای فعل. اما دسته بزرگی از صفت‌ها با اضافه کردن ly به آخر کلمه صفت، می‌توان آن‌ها را به قید تبدیل کرد تا جای این‌که نشانگر خصوصیت خاص یک اسم باشد، بتواند نحوه خاص انجام کار در یک جمله را شرح دهد. برای مثال slow به معنای «آهسته» می‌شود slowly به معنای «به آهستگی».

 

همچنین می‌توانید اجزای دیگر کلام را در لینک‌های زیر مطالعه بفرمایید.

بخش اول شامل اسم، فعل و حرف ندا

بخش سوم شامل حرف اضافه، حرف ربط و حرف تعیین معین

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.