مزایا و معایب آموزش زبان در کودکی

آموزش انگلیسی در کودکی
۱۶ ۰۵ ۱۳۹۸

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان به طور معمول پرسش ها و ترس هایی از طرف پدر و مادر ها وجود دارد مثل :
چگونه میتوانیم به کودکان خود زبان انگلیسی را آموزش دهیم؟
بهترین روش یادگیری برای کودکان چیست؟
و یا اینکه خانواده ها میگویند آیا برایش زود نیست؟
و معمولا بسیاری از خانواده‌ها ترس این را دارند که فرزندشان دچار اختلال در یادگیری شود.
و اینکه پرسش معمول آنان این است که آیا این کار خوب است؟
جواب این سوال ها جواب های کوتاهی است که در مجموع برای جواب تمامی این سوال میتوان گفت که اگر وقت و فرصت و موقعیت این را دارید که به کودک خود زبان دیگری به جز زبان مادری اش بیاموزید، حتما این کار را انجام دهید.
در ایران به دلیل وجود اقوام مختلف دیده میشود که بسیاری از کودکان به راحتی به دو یا سه زبان صحبت میکنند و گویش خاص خود را دارند و هیچ اتفاقی هم برای آنها نمی افتد. پس زبان انگلیسی هم از این قاعده مستثنی نیست و میتوانید با خیال راحت به کودک خود زبان انگلیسی را یاد بدهید.

فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان 

این آموزش دارای فواید زیادی برای فرزند شما خواهد بود که شما با انجام این کار در آینده یا نه چندان دور فواید این آموزش را خواهید دید.

۱_ فرصت های عالی و بهتر برای این کودکان در آینده

اولین فایده ای که این آموزش به همراه خواهد داشت در آینده کودکان پدیدار می‌شود. این کودکان با داشتن توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی، در آینده فرصت ها تحصیلی و شغلی بسیار بهتر و بیشتری نسبت به بقیه افراد خواهند داشت. این کودکان به منبع اطلاعاتی دسترسی دارند که همیشه و همه جا همراه آنهاست و میتوانند با این منبع که تسلط بر زبان انگلیسی است بسیاری از مشکلات و موانع روزمره خودشان را که ممکن است با افراد دیگر به وجود آید حل کنند.

۲_ درکی کامل، دقیق و صحیح از فرهنگ های مختلف جهان. 

دومین فایده ای که این آموزش در پی خواهد داشت این است که کودک بعد از این یادگیری فهم و درک صحیح و جامعی از فرهنگ های کشور های مختلف جهان خواهد داشت و تفکرات دیگران را بهتر درک میکند و به عقاید دیگران نیز احترام خواهد گذاشت. این کودک میتواند به راحتی فرهنگ های دیگر افراد هم بپذیرد. طبق تحقیقات این کودکان تفکرات هوشمندانه و قابل انعطاف دارند.

۳_ داشتن ارتباط اجتماعی بهتر با افراد دیگر. 

سومین فایده این است که این کودکان در آینده میتواند ارتباط بهتر و عمیق تری با افراد جامعه داشته باشند.
آنان در همان کودکی میتوانند ارتباط بهتری حتی با دیگر کودکانی که به زبان دیگر صحبت میکنند ارتباط برقرار کنند و یا حتی میتوانند پلی بین دو کودک دیگر که زبان هم را نمیفهمند باشند. این کودکانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند به سرعت میتوانند با برقراری ارتباط با دیگر افراد اعتماد به نفس خود را افزایش داده و هویت خود را در اجتماع درک کنند.

معایب آموزش زبان انگلیسی به کودکان 

برای پدر و مادر ها داشتن فرزندی که به چند زبان صحبت میکنند بسیار هیجان انگیز است. اما شما باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید و یکی از این جوانب نظرات پزشکان و روانشناسان در دو دهه اخیر است.
برای گرفتن تصمیم درست در این باره باید به حقایق توجه کرد. به طور کلی ممکن است کودک شما در یادگیری زبان دیگری دچار ۴ مشکل شود که این مشکلات در تمامی موارد نیز به وجود نمی آید و به صورت نادر ممکن است در کودکی به وجود آید و البته این مشکلات به سال های اخیر یادگیری مربوط میشود و به مرور زمان ماهیت خود را از دست داده و از بین می‌رود.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  کلماتی که طی 10 سال گذشته وارد انگلیسی شده اند.(portmanteau)

۱_ تاخیر در تکلم کودک 

در گذشته مردم به این موضوع که کودکی که چند زبان را در حال یادگیری است دیر تر زبان باز میکند، اما این باور کاملا غلط به علت این که این عقیده هیچ اساس علمی ندارد و تحقیقات زبانشناسی که در این باره انجام شده است این موضوع را کاملا رد کرده است. اگر اینگونه موضوع به وجود آید تنها بین ۳ تا ۶ ما به طول خواهد انجامید و دلیل آن این است که کودکی که در حال یادگیری چند زبان در یک زمان است فشار بیشتری نسبت به همسالان خود دارد ولی در مقابل اینکه کودک بعد از این به ۲ یا ۳ زبان مسلط میشود ارزش دارد.

۲_ فشار درسی روی این کودکان 

اکثر افرادی که میخواهند فرزندشان هم در نوشتن و هم در خواندن مهارت داشته باشد فشار درسی فرزندشان افزایش پیدا میکند. اما به طور معمول پدر و مادر ها دوست دارند فرزندشان به زبان انگلیسی را خوب بفهمد و صحبت کند و اگر فقط این زبان را صحبت کند خیلی فشار زیادی روی فرزند شما نخواهد بود و مشکلی پیش نخواهد آمد، و شما نیز اگر جزو این دسته از پدر مادر ها هستید با خیال راحت به فرزند خود زبان انگلیسی را یاد بدهید.

۳_ زحمت بیشتر برای پدر و مادر خواهد داشت 

پرورش کودکی که به چند زبان مسلط است زحمت بسیاری برای پدر و مادر دارد برای اینکه بزرگ کردن این کودک نیاز به تلاش بالایی دارد.

۴_ ایجاد تداخل برای کودک در زبان های مختلف 

این تداخل در زبان های مختلف برای کودکانی که در حال یادگیری چندین زبان مختلف هستند کاملا طبیعی است. برای مثال اگر او لغتی را در یک زبان فراموش کند از زبان دیگر کمک میگیرد و جایگزین آن لغت میکند برای اینکه بتواند منظور خود را برساند. این اختلال حتی در بزرگسالانی که در حال یادگیری زبان دیگری هستند هم وجود دارد. برای مثال ممکن است از صدا هایی مانند eeeee یا ummmmm استفاده کنند که آن لغت به یادشان بیاید.

چگونه به کودکان زبان انگلیسی را یاد بدهیم ؟

مهم ترین نکته در یاد دادن زبان انگلیسی به کودکان توانایی برقراری ارتباط با آنهاست.
شما باید سعی کنید کودکان را به طور یکسان هم با زبان مادری اش و هم با زبان انگلیسی درگیر کنند.
برای این کار ۳ راه وجود دارد :
۱_ یکی از والدین با کودک خود فقط انگلیسی صحبت کند و دیگری فقط فارسی با او صحبت کند.
۲_ والدین با زبان انگلیسی با کودک صحبت کنند ولی با خودشان با یکدیگر فارسی صحبت کنند.
۳_ کودک خود را به کلاس زبان با مدرسین که تخصصشان تدریس به کودکان است بفرستند.

درست است که این کار با موانع و سختی های زیادی همراه است اما تلاش شما به عنوان والدین آینده ی روشن کودک شما را تضمین میکند و او مهارت های ارزشمند به دست خواهد آورد و او نسبت به همسالان خود توانایی های بیشتری خواهد داشت. شما میتوانید با مراجعه به یکی از شعب موسسه زبان آفاق در مورد این موضوع از اساتید حرفه ای آفاق، مشاوره بگیرید.

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.