پنج راه‌حل برای کمک به بچه‌ ها که کلمات نا آشنا انگلیسی را بیاموزند

۱۲ ۱۲ ۱۳۹۷

خانواده‌ها هنگامی که فرزندشان حین خواندن متون انگلیسی به کلمات نا آشنا انگلیسی می‌رسند، اگر متوجه شوند که اشتباه می‌خوانند، نمی‌دانند چگونه می‌توانند به فرزندشان کمک کنند تا آن کلمه را درست بخواند یا معنای آن را یاد بدهند. در انگلیسی کلمات بسیاری وجود دارد که خواندنشان  با نوشتار آن‌ها یکی نیست ولی راه‌کارهایی وجود دارد که ما تعدادی از آن‌ها را به شما خواهیم گفت.

۱. دوباره بخواند و دوباره سعی کند

وقتی فرزندتان کلمه‌ای یا آن را نخواند یا اشتباه تلفظ کرد، باید به او بگویید به آن جمله برگردد و دوباره از اول بخواند چون که درست نبوده و می‌تواند درست بخواند. اگر باز هم درست نخواند به او بگویید کلمه را دوباره بخواند. در نتیجه با این تمرین به او اجازه دادید که ضمن دوباره نگاه انداختن به آن هم دوباره سعی کند تا تلفظ خود را درست کند و هم ساختار آن را حدس بزند و هم نوشتاری لغت در ذهنش بماند و اگر هم معنای آن را حدس نزد، می‌توانید با اشاره به کلمات مهم و تعیین کننده جمله به فرزندتان این شانس را بدهید که معنای درست را پیدا کند.

۲. موضوع یا داستان را یادآوری کنید

بعضی اوقات کودکان در حین تلاش برای خواندن متن، یادشان می‌رود که موضوع متن یا داستان چه‌بود و چه شده که در این مواقع باید کمکشان کنید و سعی کنید تا داستان را بازگو کنند. البته همه زبان‌آموزها مخصوصا کودکان چون ابتدا به ساکن مهارت لازم برای خواندن را ندارند، ممکن است موضوع متن را یادشان برود یا صرفا برای درک مطلب خوانش درستی نداشته باشند یا نتوانند معنای کلمات را تشخیص بدهند تا متوجه مفهوم بشوند. حال اگر کودک شما به این موضوع برخورد کرد چه کنیم؟ به او آموزش دهیم چگونه از همان ابتدا سعی کند با آرام‌تر خواندن هردو را با هم داشته باشد و اگر موضوع را فراموش کرد از جایی که نمی‌داند چه گفته شده دوباره بخواند. و اگر هم اشتباه خواند که مانند شماره ۱ که بالاتر گفته شد، با او مهربانانه برخورد کنیم.

۳. برای آموزش به فرزندتان، بازی کنید

برای کودکان آموزش با بازی بهترین روش برای به خاطر سپاری کلمات است. یکی از کارهایی که می‌توانید هنگام مواجهه کودکان با کلمات نا آشنا انگلیسی انجام دهید، استفاده از بازی‌های مربوط به لغات است. برای مثال اگر فرزندتان به کلمه‌ای سخت رسید، می‌توانید از فلش‌کارت استفاده کنید و آن کلمه را با او بازی و درنتیجه، تمرین کنید یا سعی کنید با آن شعر بسازید و در قالب شعر معنا و تلفظ آن را به او بیاموزید. به جز بازی کارهای دیگر هم می‌توانید انجام دهید که باعث آموزش لغات ناشناخته شود. برای مثال اگر در یک داستان کودکانه، تصاویر متناسب با موضوع داستان وجود داشته باشد، می‌تواند باعث کمک به کودک در درک ماجرا شود. در مواقع گفته شده، می‌توانید کلمات نا آشنا انگلیسی را با اشاره کردن به تصویر نشان دهید.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  معرفی و توضیحاتی اجماعی درباره تمامی آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

۴. براساس ارتباط بین کلمات نا آشنا انگلیسی، در جمله به او آموزش دهید

برای مثال فرزندتان به کلمه‌ای رسید که برای او ناشناخته بود و شما در متن متوجه شدید که مترادف یا متضاد آن در ادامه یا قبل آن کلمه وجود دارد، در این هنگام باید به کلمه متضاد هم اشاره کنید و با مقایسه آن‌ها در قالب جمله به او اجازه دهید تا مفهوم کلمه و در مواقع خاص که کلمات هم‌وزن آن در جمله وجود دارد، خوانش آن را هم بیاموزد.

۵. فرزندتان را به آفاق بسپرید

در موسسه زبان آفاق ما به زبان‌آموزانمان، با روش کاملا به روز و تازه‌ای به نام فونیکس حروف انگلیسی و تلفظ لغات را می‌آموزیم که می‌توانید با ثبت‌نام در کلاس‌های آفاق با تدریس به این روش، عزیزتان زبان انگلیسی را بیاموزد و کمتر به مشکل عدم توانایی در خواندن لغات مواجه شود. این روش باعث می‌شود که افراد در دوره‌های ابتدایی با حروف و کلمات انگلیسی، به جای خواندن حروف با اسم معادل آن‌ها در الفبا، با صدای تولیدی آن‌ها آشنا شوند تا در کلمات که ترکیب آن حروف است، به شکل تقریبی تلفظ اصلی کلمات را بشناسند و بخوانند. برای مثال حرف s به جای آشنایی با خوانش /اِس/، با خوانش /س/ یا /s/ آشنا می‌شوند یا همان ابتدا با th که تلفظ خاص خود را دارد و مدت‌ها طول می‌کشد تا آن را پیدا کند، می‌آموزد.

 

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.