کلمات مدخل از زبان‌های دیگر در انگلیسی – بخش اول : زبان‌های سرخپوست‌ها

کلمات مدخل از زبان‌های سرخپوستان
۱۵ ۱۲ ۱۳۹۷

پیشگفتار

زبان انگلیسی یکی از زبان‌هاییست که برای فراگیری آن در سطح ابتدایی درحدی که بتوانید صحبت کنید، احتیاج به دایره لغات بزرگ نیست ولی اگر بخواهید سطح زبان انگلیسی خود را بالا ببرید چطور؟ باید لغات بیشتری یاد بگیرید. در انگلیسی شاید بتوان قریب به ۲۰۰ هزار لغت شمرد که ممکن است یک روز به گوشتان برسد یا جایی ببینید و دنبال دیکشنری باشید تا آن کلمه را ببینید. حال اگر بخواهیم کلمات وام‌گرفته شده از زبان‌های دیگر در انگلیسی را بررسی کنیم شاید کارمان سخت باشد، چون زبان انگلیسی زبان مستقلی نیست و از ترکیب لغات لاتین (۲۹درصد) و فرانسوی (۲۹درصد) و آلمانی (۲۶درصد) و دیگر تشکیل شده است و حال در مقام مقایسه بد نیست بدانید که کلمات پراستفاده انگلیسی با کمی تغییر در زبان‌های دیگر اروپای غربی وجود دارند. برای همین موضوع ما از زبان‌های غیرمشترک با انگلیسی در این سری مقاله استفاده خواهیم کرد.( کلمات مدخل )

اطلاعاتی راجع به سرخپوست‌ها

سرخپوست نام دیگر ساکنان بومی قاره آمریکا است که از نظر ظاهری و فرهنگی تفاوت بسیاری با افراد تازه وارد از اروپا در سال ۱۴۹۲ داشتند و درابتدا چون بنظرشان شباهت زیادی با هندی‌ها داشتند، به آن‌ها هندی هم گفته‌اند. اگر بخواهیم زبان‌های این منطقه را بررسی کنیم باید بگوییم که این غیرممکن است، چون تنها چند زبان انگشت‌شمار زنده ماندند و جز یوتو-آزتک و تعدادی از زبان‌های آتاباسکی بقیه زبان‌ها در معرض انقراض هستند.

کلمات مدخل از زبان سرخپوستان:

Totem

اشیایی که طبق باورهای مردم اوجیبوی (ایالت‌های کبک تا میشیگان)، روح و یا جان را محافظت می‌کند و امروزه بیشتر به عنوان چیزی نمادین که از افراد محافظت می‌کند معنا می‌دهد.

 

Chocolate

شکلات که از دانه گیاه کاکائو درست می‌کنند یک کلمه آزتکی است که برای همه مردم دنیا بسیار آشناست.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  نشانه‌های نقطه‌ گذاری در انگلیسی (punctuation)

 

Barbecue

این کلمه در اصل از زبان تاینو است ولی توسط محققان اسپانیایی به انگلیسی آمده و درواقع نحوه پخت خاصی است که امروزه پرطرفدار است.

 

Hurricane

مایاها به خدایی به نام Hunrakan اعتقاد داشتند که خدا طوفان بود ولی چون به شدت شخصیت ترسناک و مهیبی داشت و همه از قدرت نابودگری او هراس داشتند، طوفان سهمگین را هم به این اسم گذاشته‌اند.

 

Hammock

به تخت معلق که معمولا به شکل پارچه بین دو درخت می‌بندند.

 

Skunk

راسو؛ در مورد ریشه این کلمه مشخص نیست که از کدام قوم بومی آمریکای مرکزی درآمده ولی می‌دانیم که ریشه آمریکایی دارد.

 

CANOE & KAYAK

هر دو این کلمات که درواقع نوعی از قایق هستند که ریشه سرخپوستی دارند ولی نه از یک جا. کایاک از منطقه گرینلند آمده و کانو از آمریکای جنوبی و بعد به تمام دنیا گسترش پیدا کرد.

 

Cigar

کریستوف کلمب (کاشف آمریکا) هنگام برگشت از امریکای جنوبی، سیگار و تنباکو را به اروپا معرفی کرد. مردم مایا دود تنباکو را برای مراسم مذهبی استفاده می‌کردند.

 

Potato

سیب‌زمینی؛ مهمترین سوغاتی آمریکا برای اروپاییان و مردم دنیا صددرصد این گیاه است که امروزه به مقدار زیادی کاشت و مصرف می‌شود.

 

Coyote

کایوت، گرگ صحرایی آمریکای شمالی است که رفتار خاص این حیوان شکارچی باعث ایجاد افسانه‌های زیادی برای مردم بومی آمریکا شده و حتی خدایی به این نام هم دارند.

امیدواریم از این کلمات مدخل انگلیسی استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.