چرا با یادگیری زبان انگلیسی حس بهتری نسبت به خود خواهیم داشت؟

فواید یادگیری زبان انگلیسی
۲۷ ۱۰ ۱۳۹۶

زبان انگلیسی اولین زبان دنیا که بیشترین تعداد از افراد از آن برای صحبت کردن استفاده می کنند نیست، اما یکی از پر طرفدارترین زبان ها بوده و با سرعت خارق العاده ای در حال تبدیل شدن  به زبان استاندارد جهانی است. در حالی که زبان چینی ماندارین (Mandarin) بیشترین تعداد از افراد را به خود اختصاص داده است. اما تعداد چینی هایی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند از تعداد افراد انگلیسی زبانی که در حال یادگیری زبان ماندارین هستند خیلی خیلی بیشتر است!

بیش از ۵۰% محتوای قرار گرفته بر روی اینترنت به زبان انگلیسی است، زبان اول مکاتبات تجاری انگلیسی است و به طور خلاصه زبان میانجی یا لینگوا فرانکا (Lingua Franca) محسوب می شود. به عبارت ساده تر انگلیسی پل ارتباطی میان مردمان دنیا و اصطلاحاً پرسرعت ترین و محبوب ترین خودروی زبان های دنیاست!

حتماً تا به حال با توریست هایی در شهر خود برخورد کرده اید؛ مهم نیست آنها از کدام کشور می آیند و زبان مادری شان چیست، آنها با زبان انگلیسی با شما ارتباط  برقرار می کنند. مثلاً یک ایتالیایی با یک ایرانی به زبان انگلیسی صحبت خواهد کرد.

روند جذب شدن افراد جدید به سمت یادگیری انگلیسی ادامه دارد. تخمین زده می شود تا پایان این قرن از ۶۰۰۰ زبانی که در دنیا وجود دارند، فقط ۱۰۰ زبان باقی خواهد ماند! بدون شک انگلیسی در آن زمان، اگر در جایگاه اول نباشد حتماً در بین زبان های نخست خواهد بود.

با ذکر این مقدمه می خواهیم به شما از فواید یادگیری زبان بگوییم، اینکه چرا با یادگیری آن حس بهتری نسبت به خود پیدا خواهید کرد. در این مقاله در مورد ۱۱ حس خوب صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

 

۱. افزایش اعتماد به نفس

 

یادگیری زبان جدید نه تنها هیجان انگیز است بلکه سبب ایجاد انگیزه در شما خواهد شد. با یادگیری زبان خواهید فهمید بیشتر از آنچه فکرش را می کردید توانایی دارید. شروع کار ممکن است کمی مشکل باشد اما همینکه به اولین اهداف خود دست پیدا می کنید، اعتماد به نفستان افزایش عجیبی می کند. همچنین وقتی به اندازه کافی زبان را یاد گرفتید می توانید به بقیه هم زبان یاد بدهید! با صبحت کردن با دوستان و آشنایان خود با حسی مملو از اعتماد به نفس در مورد زبانی که یاد گرفته اید صحبت خواهید کرد.

 

 

۲. ذهن را باز می کند

 

با یادگیری زبان انگلیسی دریچه ذهن خود را به روی فرهنگ های جدید باز خواهید کرد. آماده مواجه کسب تجربه های جدید می شوید. با فهم زبان  می توانید با آداب و رسوم و سبک زندگی مردمان مختلف آشنا شوید. با یادگیری زبان انگلیسی فقط محدود به فرهنگ های کشورهای انگلیسی زبان نخواهید شد بلکه می توانید به کمک زبان و اینترنت از فرهنگ های همه مرم جهان اطلاعات کسب کنید.

 

 

۳. کسب احترام و جایگاه اجتماعی

 

با یادگیری زبان حتی به طور مختصر خود را از دیگر افرادی که هیچ دانشی در مورد این زبان ندارند متمایز خواهید کرد. در صورت برخورد با فردی خارجی با او گپ و گفتگو می کنید و با این کار حس خوبی به خود و اطرافیان انتقال می دهید. از اینکه توانسته اید با آن فرد خارجی صحبت کرده و احوال او را جویا شوید اعتماد به نفس پیدا می کنید. حتی ممکن است فرد خارجی در صورت تمایل از شما به عنوان مترجم و راهنما برای نشان دادن مکان های دیدنی شهر کمک بگیرد.

 

 

۴. افزایش حس همدردی

 

اکثر افرادی که زبان انگلیسی را آموخته اند فکر می کنند دارای دو شخصیت هستند! یکی از دلایل این حس یادگیری فرهنگ زبان دوم است که باعث می شود زبان آموز به طور مداوم میان فرهنگ خود و فرهنگ دوم در حال جا به جایی باشد. چنین قابلیتی برای افراد دو زبانه فوق العاده است، چراکه طبق تحقیقات علمی افراد دو زبانه عواطف و احساسات دیگران را بهتر فهمیده و عمیق تر با آنها ابراز همدردی خواهند می کنند.

 

 

۵. پیشگیری از پیری زودرس ذهن و آلزایمر

 

درست است که دانستن زبان دوم به طور کامل از پیری مغز و فراموشی جلوگیری نخواهد کرد، اما طبق تحقیقات دانشمندان افرادی که به غیر از زبان مادری، زبان انگلیسی را هم یاد می گیرند ۵ سال دیرتر از افرادی که فقط یک زبان بلدند دچار فراموشی و پیری ذهن خواهند شد. بنابراین اگر می خواهید بیماری آلزایمر را حداقل برای چند سال به تأخیر بیندازید از شما دعوت می کنیم که در کلاس زبان بهترین موسسه زبان ثبت نام کنید.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  انواع خداحافظی در زبان انگلیسی

 

 

۶. تقویت حافظه

 

قسمتی در مغز انسان به نام هیپوکمپوس وجود دارد که مرکز یادگیری بوده و مسئول حافظه طولانی مدت، تفکر و عمل است. هر چه مهارت های زبان انگلیسی افزایش یابد این بخش از مغز هم بیشتر رشد خواهد کرد. دانشمندان آزمایشی بر روی حافظه کودکان یک زبانه و چند زبانه انجام دادند، نتایج آزمایش شگفت انگیز بود. نتایج نشان می دادند که بچه های دو زبانه حافظه بهتری نسبت به بچه های یک زبانه داشتند.

علاوه بر تقویت حافظه زبان انگلیسی قدرت یادگیری کودکان را هم افزایش خواهد داد. بنابراین آموزش زبان انگلیسی برای کودکان هم حافظه و هم قدرت یادگیری آنها را افزایش خواهد داد.

 

 

۷. باهوش تر می شوید

 

کودکانی که زبان انگلیسی را یاد گرفته اند در حل کردن سوالات درسی، تمرکز و برنامه ریزی از افراد یک زبانه عملکرد بسیار بهتری دارند. توانایی Multitask یا انجام چند کار به طور همزمان در آنها فوق العاده است. آنها به راحتی می توانند از یک تمرین به تمرین دیگر پرش کرده و چند تمرین را در یک زمان حل کنند. طبق تحقیقات انجام گرفته کودکانی که زبان انگلیسی را یاد می گیرند کمتر دچار حواس پرتی می شوند و آگاهی آنها از محیط اطراف خود افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

۸. هوشیاری بیشتر

 

افراد دو زبانه مشاهده گر بوده و توجه بیشتری به محیط اطراف خود می کنند. علت این است که به دلیل قرار گرفتن در محیط کلاس و نیاز به گوش دادن دقیق به معلم و دیگر همکلاسی ها، فرد دو زبانه در خارج از کلاس نیز همواره در حال گوش دادن به گفتگوها و صداهای اطراف خود است تا زبانی که صحبت می شود را درک کند. سپس ذهن خود را برای شرکت در بحث آماده و به زبان مورد نظر سوییچ می کند.

آنها همچنین خیلی خوب نکات کلیدی و مهم را در گفت و گوها تشخیص داده و اطلاعات حاشیه ای و کم ارزش را به طور خودکار حذف می کنند.

 

 

۹. افزایش قدرت تصمیم گیری

 

محققان دانشگاه شیکاگو دریافتند افرادی که زبان انگلیسی را یاد گرفته اند در زندگی کمتر دچار ضرر مالی ناشی از تصمیم گیری های نادرست خواهند شد و تصمیمات عقلانی تری می گیرند. علت این است که تمایل به ضرردهی در این افراد بسیار کاهش می یابد، آنها نگرانی صحیحی از اتفاقات رخ داده در آینده دارند بنابراین با وسواس بیشتری تصمیم گیری می کنند. اگر هنوز هم در مورد یادگیری زبان متقاعد نشده اید مورد شگفت انگیز بعدی را بخوانید!

 

 

۱۰. زبان مادری را تقویت می کند

 

غافلگیر شدید؟! باید بگوییم که این موضوع صحت دارد. طبق تحقیقات علمی یادگیری زبان انگلیسی درک گرامر، قدرت خواندن و دایره واژگان زبان مادری فرد را تقویت خواهد کرد. علت این موضوع نیز درک اجزای مختلف زبان یا اصطلاحاً مکانیزم  آن است. حتی در مهارت برقراری ارتباط نیز بهبود ایجاد شده و نویسنده بهتری خواهید شد.

 

 

۱۱. افزایش جذبه!

 

طبق نظرسنجی که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت، ۷۹ درصد از مردم افراد دو زبانه را جذاب تر از افراد یک زبانه می دانند. ممکن است بپرسید کدام زبان ها بیشتر از بقیه جذابیت بیشتری برای فرد به همراه خواهند داشت. زبان فرانسه در جایگاه اول قرار گرفته و پس از آن زبان های ایتالیایی، اسپانیایی و انگلیسی در رده های بعدی جذاب ترین زبان ها قرار گفته اند.

 

 

همانطور که ملاحظه کردید یادگیری زبان انگلیسی شما را فرد مفیدتری خواهد کرد و در کل از خود احساس رضایت بیشتری خواهید داشت. دانستن زبان انگلیسی نه تنها مزیت های ذهنی از جمله افزایش قدرت یادگیری و هوشیاری دارد، بلکه منفعت های فیزیکی مثل کاهش احتمال بروز آلزایمر و پیر ذهنی را منجر خواهد شد.

حالا که فواید یادگیری زبان انگلیسی را فهمیدید، حتی اگر هیچ دانشی در مورد زبان ندارید می توانید آموزش زبان انگلیسی از صفر را آغاز کنید. برای این کار دعوت می کنیم در کلاس زبان بیسیک موسسه زبان آفاق ثبت نام نمایید.

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.