۸ عبارت مهم انگلیسی که قبل از مسافرت باید یاد بگیرید

۲۶ ۰۴ ۱۳۹۸

شما در نظر خود فکر میکنید که چند زبان گفتاری در جهان وجود دارد؟

در جهان امروز چیزی حدود ۶۵۰۰ زبان گفتاری وجود دارد و افرادی در چین که به Mandarin معروف هستند به بیشترین زبان های گفتاری میتوانند صحبت کنند و بیشترین تسلط را بر زبان ها مختلف دارند. در ارتباط با همین مطلب امروزه صد ها هزار دانش آموز در صد ها کشور دنیا در حال یادگیری بسیاری از این زبان ها هستند با هدف رفتن به کشوری که به آن زبان صحبت میکنند. از این رو فکر خوبی است که عباراتی در زبان مقصد خود که در سفر به آنها احتیاج و نیاز دارید را خوب یاد بگیرید.
یادگیری کلماتی که در سفر نیاز است بیشتر اوقات راحت تر از یادگیری کلمات دیگر در یک زبان است به علت خاص و تکراری بودن آنها و این عبارات به گوش همه ی ما آشنا است،مثل سوالِ درخواست کردن برای آدرس یک استراحتگاه و یا پرسیدن آدرس اینکه ایستگاه اتوبوس کجاست؟ و…
و در حقیقت وقتی که شما این عبارت ها را به صورت مکررا استفاده میکنید باعث تقویت یادگیری در ذهن شما میشود. به علاوه اینکه افرادی که در کشور در هنگام که شما آنها را ملاقات میکنید میتوانید این عبارات را به کار ببرید و در بعضی از اوقات آنان از کمک کردن به شما در تلفظ صحیح کلمات و خوشحال میشوند و میتوانند شما را راهنما کنند.
چه کلماتی بیشترین کاربرد را دارند؟
از طریق افرادی که به بسیاری از کشور ها سفر کرده و در آنجا اوقاتی را گذرانده اند من میتوانم به شما بگویم که شما میتوانید فقط و فقط با یازده عبارت به همه جا بروید و به قول معروف پس خود بر بیابید.
این پیشنهاد های من به شماست :

Thank you
متشکرم

این پیام بیان کننده و توضیح دهنده ی شخصیت شماست. ولی شما باور نخواهید کرد که چه تعداد از انسان ها با عجله کردن و نمک نشناسی تمام بدون تشکر از کنار آدم هایی که به آنها کمک کرده اند رد شده اند.

Hello and good bye
سلام و خداحافظ

مسلماً شما این کلمات ساده و اولیه را از طریق مدرسه و یا کلاس های مبتدی زبان یاد گرفته اید. مثل سلام و درود های مختلفی که از کلمات سطح یک و راحت در زبان های مختلف همچون انگلیسی و اسپانیایی و… هستند.
وجه خوب این دو کلمه یا عبارت یکسان بودن معانی این دو کلمه در تمامی زبان ها است به طور کلی سلام و خداحافظ در تمامی زبان ها به یک معنی است.

Excuse me
منو میبخشد

این فقط یک عبارت ساده برا معذرت خواهی از کسی که انگشت پای او را در هنگام راه رفتن لگد کرده این نیست. این کلمه میتواند خیلی مهم باشد و یک راهی برای دریافت تمامی توجه کسی است که در حال صحبت با او هستید در حال پرسیدن یک مسئله مهم.
May I have
میتوانم…… را داشته باشم
وقتی که شما در رستوران درخواست یا سفارش چیزی دارید این کلمه به کار میرود. این عبارت به شما نوع غذایی را که برای میل کردن میخواهید می رساند و در بد ترین حالت ممکن حداقل یک چیزی برای خوردن.
Sorry I can’t eat……. Or I’m allergic to…
عذر میخوام من نمیتوانم این غذا یا….. را بخورم و یا من به این غذا یا……. آلرژی یا حساسیت دارم
شما غذا هایی را که به آن ها حساسیت دارید را در خانه قبل ا شروع سفرتان نگذاشته اید. وقتی که شروع به سفر کردن میکنید پس مطمئن شوید از چیز هایی که به آنها آلرژی دارید را میدانید و طریقه بر طرف کردن عوارض آنها بعد از خوردن به صورت نا خواسته میدانید. اگر شما فکر میکنید که پیش خدمت رستوران منظور شما را متوجه نشده است از خوردن آن وعده ی غذایی در آن رستوران بگذرید.

Help
کمک

به امید اینکه به این کلمه نیاز پیدا نکنید ولی به علت مهم و ضروری بود باید آنرا برای درخواست کمک بدانید.

How much does it cost?
این چقدر می ارزد؟ یا قیمت این محصول چقدر است؟

همه این جمله را میدانند در هنگام خرید یک چیزی. ولی مسلماً این جمله میتواند کمی کاربرد خود را در هنگام تخفیف گرفتن و چانه زدن از دست بدهد و دشواری و سختی هایی به سراغ شما بیاید و بعضی از افراد به شما خواهند گفت که در بعضی از کشور ها برای مسافران و توریست ها قیمت یک چیز یکسان نیست یعنی فروشنده به اشخاص توریست قیمت بالاتری نسبت به افراد بومی آن منطقه بدهد. در اینجا به همراه داشتن دوستی که شهروند و بومی آن منطقه است چاره ای مناسب است.

Where is the bathroom or wc?
حمام یا سرویس بهداشتی کجاست؟

بعضی از افراد معتقد اند که به یاد داشتن این عبارت مهم است و ضروری است.

Yes Or No
بله یا خیر

اینکه در چند کشور این دو کلمه به یک معنی است قابل شمارش نیست در بیشتر کشور ها تکان دادن سر به شنا جلو توسط شهروندان آن کشور به معنی(yes) بله است و تکان دادن سر به سمت عقب به معنی(No) خیر یا نه است. البته نا گفته نماند که این دو حرکت در بعضی از کشور ها میتوانند معنی مخالف و عکس نیز داشته باشد.

Sorry, I don’t speak……
ببخشید من نمیتوانم به زبان …….صحبت کنم

اگر شما در به یاد داشتن چیزی در زبانی که در حال یادگیری آن هستید اذیت شده اید و برای شما دشوار است شما میتوانید این جمله استفاده کنید. در بسیاری از کشور ها افرادی هستند که به زبان مادری شما نیز میتوانند صحبت کنند و در بعضی از مواقع شما میتوانید از آنها کمک بگیرید و نیازی به، به همراه داشتن مترجم یا دیکشنری های همراه نیست.
و علاوه بر این یازده عبارت یک عبارت دیگر هم وجود دارد که دانستن آن ضرری ندارد.

Where is the….

کجا است………

این عبارت بسیار کاربرد گسترده ای دارد در زمانی هایی که نمیتوانید جایی را از روی نقشه پیدا کنید یا نقشه را بخوانید و یا در مواقعی که در جایی گم شده اید.

خاص باشید :

اگر قصد سفر به چین را دارید، ممکن است با خود گفته باشید که با یادگیری کمی زبان چینی میتوانید ارتباط بیشتر و بهتری با افراد به عنوان یک توریست از یک کشور دیگر برقرار کنید. ولی کدام زبان چین را میخواهید یاد بگیرید! در چین هشت زبان عمده و اصلی وجود دارد. بزرگترین گفت‌وگو کننده ها در شمال چین Mandarin نام دارند و در جنوب چین Cantonese.
و اگر همه این ها برای قانع کردن شما کافی نیست این را هم بدانید که بیش از ۲۰۰ نوع لهجه و گویش متفاوت در چین وجود دارد گرچه که پایه و اساس همه ی این گویش ها زبان چینی است ولی همیشه یکی نیستند. چین یک کشور بزرگ است، پس شما باید بدانید که میخواهید بیشترین وقت خود را در کدام منطقه این کشور بگذرانید.

تمرین، تمرین، تمرین 

قبل از ترک منزل و زادگاه خود در تعداد دفعات زیادی تمرین کنید. اینکه با چه کسی با با چه چیزی تمرین میکنید مهم نیست، اینکه با همسفر خود یا با هر کس دیگری، اصلا با خودتان تمرین کنید، مهم این است که تمرین زیادی داشته باشید.

و در آخر یک توصیه برای شما :

اگر شما انسان شجاع و جاه طلبی هستید میتوانید یادگیری زبان را در طول کار کردن در کشوری که قصد سفر به آن را دارید انجام بدهید، اگر احساس میکنید که از پس این کار بر می آیید این نوع یادگیری بسیار کم هزینه است ولی سختی های خود را دارد و در غیر این صورت بهتر است زبان را در کشور خود یاد بگیرید.
شما نمیدانید که زبان میتواند آدم را به کجا ها بکشاند. شاید روزی شما به کشور رویاهایتان سفر کردید.

”سفر خوبی داشته باشید ”

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.