مکالمه زبان بدون تمرین در مدت کوتاه

۲۱ ۱۰ ۱۳۹۷

در یادگیری مکالمه زبان بسیاری در فکرند که چگونه می توان زبانی را که نمی‌دانند در کوتاه ترین زمان و یا حتی بدون صرف زحمت و یا وقت فرا گیرند. آگهی‌های رنگارنگی که این افراد را به خود جلب می‌کند نیز به آن‌ها وعده‌هایی از قبیل یادگیری زبان هدف تنها با صرف کمتر از پنج دقیقه در روز و یا گاهی وعده روان صحبت کردن یک زبان را تنها با ده الی پانزده دقیقه آموزش در قالب روش‌های معجزه‌آسا می‌دهد.

نرم افزارهای آموزش زبان که بر روی تلفن های هوشمند همراه و یا کامپیوترهای شخصی نصب می‌شوند همراه با تبلیغات پرهزینه در کانال‌های ماهواره‌ای و یا شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از علاقه مندان یادگیری زبان‌های خارجی مخصوصا زبان انگلیسی را به خود جلب می کنند. درهمین حال گستره شهر‌های کشور پر شده است از بروشورها، پوسترها، و یا حتی بیلبوردهایی که همگی انگشت خود را بر روی دو نقطه ضعف بزرگ علاقه مندان آموزش و یادگیری زبان های خارجی می گذارند:

زبان را در کوتاه مدت بیاموزید.

۲-زبان را بدون زحمت و یا صرف وقت بیاموزید.

در یک موسسه زبان آنچه که علاقه مندان یادگیری یک زبان خارجی باید از پیش به آن آگاهی داشته باشند این است که فراگیری مکالمه زبان مورد نظر آن‌ها در کوتاه مدت تا سطوح متوسط و یا کمی بالاتر در کلاس های فشرده و یا نیمه فشرده با برنامه ریزی صحیح و آموزش مناسب امکان پذیر می‌باشد. ولی این امر بدون صرف وقت و زحمت و بدون تمرین و ممارست هرگز بدست نخواهد آمد. بنابراین اگر تبلیغات محیطی و یا مجازی، وعده‌هایی از قبیل روش‌های معجزه آسا می دهند و یا فراگیری زبان‌های خارجی را کاری بدون زحمت جلوه می‌دهند شاید بتوان نتیجه گرفت که در آن نوع تبلیغ جنبه‌های اقتصادی کار بر نتیجه پایانی و یادگیری، اولویت دارد.

در یادگیری یک زبان خارجی به صورت فشرده و یا نیمه فشرده فراگیران باید بدانند که هیچ راه میان بر و سری‌ای وجود ندارد. در آموزش سریع باید بدانید که می‌بایست خود را وقف این کار کنید، آماده باشید تا سخت تلاش کنید و هرگز از اشتباهات خود نهراسید.

کلاس های مکالمه زبان فشرده و یا فوق فشرده:

در کلاس زبان فشرده معمولا از آموزش بینندگان می‌خواهند که خود را در زبان هدف، غرق کنند:
(Immerse Yourself in the Language) 
داوطلبین این گونه آموزش فشرده باید از هر فرصتی استفاده کنند تا خود را در معرض زبان هدف قرار دهند. آن‌ها معمولا زمان حدود سه تا پنج ساعت در روز در کلاس‌ها حضور پیدا می‌کنند و در طول این مدت زمان حضور با تمریناتی که توسط مدرس کلاس با توجه به مطالب طرح درس خود آماده کرده، حضوری فعال خواهند داشت. در این کلاس ها شرکت‌کنندگانی که انتظار پیشرفت سریع دارند باید بدون هراس از اشتباهات دستوری  (Grammatical Error)، تلفظی (Pronunciation)، و یا بکار گیری کلمات  (lexical tools)، خود را درگیر تمرینات گوناگونی که مدرس جهت یادگیری مطالب برای آن ها آماده کرده، می‌نمایند. در این گونه کلاس‌های فشرده و یا فوق فشرده، مدرس زبان آموزان را به صورت گروهی و یا دو به دو دست بندی کرده و در جهت پبشرفت مهارت های چهار گانه 
(Speaking Listening Reading Writing)  زبان‌آموزان برای آن‌ها فعالیت (Task) تعریف خواهد کرد و زبان آموزان این تمرینات را به صورت همزمان زیر نظر مدرس انجام خواهند داد. زبان آموزان معمولا در زمانی که در کلاس حضور دارند توسط مدرس کلاس به کار و فعالیت وا داشته می‌شوند ولی آنچه که بسیاری از نظر دور می‌دارند این است که اگر زبان آموزی حتی در کلاس های فشرده پیشرفتی حاصل نمی‌کند این است که فعالیت های زبان آموزی برای عموم فراگیران، منحصر به فعالیت کلاسی می باشد. فراموش نکنیم که برای یادگیری سریع و فشرده باید این شعار را عملی کنیم.
(Immerse Yourself in the Language)

کلاس های مکالمه زبان آفاق

حال چگونه میتوان این شعار را عملی کرد؟

راحت‌ترین و عملی ترین راه برای یادگیری سریع و پیشرفت در یادگیری مکالمه یک زبان خارجی صحبت کردن به آن زبان می‌باشد. در بسیاری از اوقات زبان‌آموزان به جای تمرین مکالمه وقت خود را صرف یادگیری نکات دستوری و لغات جدید می‌کنند و این در حالی می‌باشد که لغات جدید و یا نکات دستوری می‌بایست در خدمت در جهت استفاده (مکالمه، نگارش، خواندن،…) قرار گیرد. در این راستا تلاش کنید فردی را پیدا کنید تا بتوانید با او به زبان هدف خود تمرین داشته باشید. می‌توانید با همکلاسی های خود به صورت تلفنی و یا ویدئویی صحبت کنید یا از طریق اپلیکیشن های موجود، هر روز چند دقیقه با آن‌ها تمرین کنید. همچنین می‌توانید برای خود هم‌صحبت فرضی انتخاب کنید و خود را درگیر مکالمه و تمرین با او در زمان های مختلف کنید و از این طریق لغات و ساختارها و موقعیت های زبان هدف خود را در ذهن خود نهادینه کنید.

در بسیاری از اوقات زبان آموزان شکایت می‌کنند که مکالمه زبان هدف خود را سال‌هاست که دنبال می‌کنند و به نتیجه دلخواه خود که مکالمه روان، درک آسان فیلم‌ها و برنامه‌های تصویری و شنیداری و درک مطالب نوشتاری می‌باشد نرسیده‌اند. چیزی که این عزیزان اغلب به آن اشاره نمی‌کنند و از آن غافل می‌باشند این است که آن‌ها در طول این مدت چند سال، تنها هفته‌ای چند ساعت و آن هم بدون تمرکز کامل خود را درگیر یادگیری کرده‌اند و طبیعتا در این وضعیت باید بدانند که هرگز به نتیجه دلخواه خود نخواهند رسید.

یادگیری یک زبان تنها بر پایه‌ی تمرین و تکرار است و این بدان معنی است که چیزی را آن‌قدر تمرین کنیم که به راحتی بتوانیم از آن استفاده کنیم. وجود فاصله زمانی طولانی در بین جلسات کلاسی و تمرینی به معنی فراموشی و کند شدن ما خواهد شد. فراموش نکنیم یادگیری سریع در کمترین زمان ممکن به صورت فوق فشرده تنها در یک صورت امکان پذیر است.

Immerse Yourself in the Language & Watch, Listen, and Write in Your Target Language.

غرق نمودن خود در زبان با این هدف که مکالمه زبان را در کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن بیاموزیم بدین معنی می‌باشد که تمامی فعالیتی که در زبان مادری خود به صورت روزانه انجام می‌دهیم را در تمرینات خود بگنجانیم. از این رو برای به مقصد رسیدن در کوتاه مدت در آموزش فشرده باید تمرینات منظمی در جهت پیشرفت مهارت‌های شنیداری و نگارشی در کنار تمرینات گفتاری خود نیز داشته باشیم.

خواندن و شنیدن داستان‌های کوتاه و در سطوح مناسب به طور منظم، کلید پیشرفت این مهارت‌ها می‌باشد. تمامی کتب آموزشی دارای CD هایی شامل مطالب کتب درسی، جهت تمرین دروس آن‌ها می باشد. گوش کردن به این‌CD ها به طور منظم و هر روز و چند باره بدون شک اثر مثبت در یادگیری شما خواهد داشت.

دانلود کردن و تمرین پادکست های آموزشی و گوش کردن به ایستگاه‌های رادیویی کمک شایانی به یادگیری سریع مکالمه  انگلیسی  و یا زبان هدف شما خواهد کرد.

بنابر این به یاد داشته باشید که یادگیری سریع آنگونه که در بسیاری از تبلیغات وعده داده می‌شود کاملا میسر است. اما فراموش نکنید اگر کسی وعده یادگیری مکالمه زبان بدون زحمت و یا صرف وقت را به شما داد تنها قصد استفاده از نقطه ضعف شما را دارد و در نهایت زمان و یا سرمایه خود را هدر داده‌اید.

برای یادگیری یک زبان به طور سریع و فشرده تنها یک فرمول وجود دارد و آن فرمول یک اکسیر جادوئی نیست، بلکه تنها تمرین و تکرار است. فقط یک راه وجود دارد. آموزشگاهی مطمئن پیدا کنید و تصمیم جدی برای یادگیری بگیرید و فرمول immerse Yourself in the Language را اجرا کنید. حتما موفق خواهید شد.

استاد هادی کیهانی

هادی کیهانی

مدیر آموزش آموزشگاه های زبان آفاق

از این مطلب نیز غافل نشوید!  10 جفت کلمه‌های انگلیسی شبیه به هم - بخش اول

با بیش از ۳۰ سال تجربه تدریس زبان انگلیسی

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.