کاربردهای گرامر حرف S در انگلیسی

کاربردهای گرامری حرف S در انگلیسی
۰۴ ۱۲ ۱۳۹۷

در انگلیسی حرف S اغلب به انتهای اسم و یا فعل اضافه می‌شود که گرامر حرف s در چهار حالت کلی دیده می‌شود که در انتهای کلمه نیاز به استفاده از این حرف S داریم. کاربرد این حرف در واقع ریشه آنگلوساکسون دارد و برای همین کاربردها، حرف S به یکی از مهمترین و پرتکرارترین حروف انگلیسی تبدیل شده است.در این مقاله به گرامر حرف s در انگلیسی می پردازیم.

انواع گرامر حرف s در انگلیسی:

۱.  نشانه جمع یک اسم :

مهمترین استفاده این حرف در انتهای کلمات برای نشان دادن جمع بودن اسم‌هاست که به شکل عادی از حرف S و درمواردی خاص از ES در انتهای اسم نمود پیدا می‌کند. این حرف کاربردی شبیه “ها” در فارسی دارد البته با این تفاوت که اگر در ترکیب اضافی قرار بگیرد، همه کلمات جمع می‌شوند درحالیکه فارسی این‌گونه نیست.

برای مثال کلمه seed به معنای دانه را اگر بخواهیم جمع ببندیم می‌شود seeds که علامت s (به عنوان نشانه جمع) به خود گرفته و معنای دانه‌ها را تداعی می‌کند.

۲. در انتهای افعال با ضمیر سوم شخص :

برای اکثر افعالی که در زمان حال ساده با فاعل سوم شخص مفرد قرار دارند، در انتهای آن‌ها حرف s یا در بعضی مواقع es اضافه می‌شود. این حرف ریشه در زبان انگلیسی قدیم دارد که در آن زمان بیشتر به شکل þ (حرف ترون) در انتهای فعل به‌کار می‌رفت که به مرور خود ترون به th در زبان انگلیسی و در این نوع فعل، به s تغییر کرد. برای مثال فعل sings به شکل singþ استفاده می‌شد. البته این تغییرات تنها به این مورد هم ختم نمی‌شود و می‌توانید در اینجا صرف فعل در انگلیسی قدیم را ببینید.

برای مثال در جمله زیر، فعل write تغییر کرده و با توجه به فاعل جمله که سوم شخص مفرد، فعل s گرفته و writes نوشته می‌شود. [در کلمه  thoughts حرف s به نشانه جمع به‌کار رفته است].

Jack writes about his thoughts.  (جک افکارش را می‌نویسد.)

۳. برای نشان دادن مالکیت :

وقتی که می‌خواهیم بگوییم چیزی برای شخص یا چیز دیگریست یا درواقع به آن تعلق دارد، داریم مالکیت را تعریف می‌کنیم و در انگلیسی نشانه مالکیت، استفاده از ‘ (آپسترف) و s است که در انتهای کلمه‌ای می‌آید که مالک آن چیز دیگر است. حال اگر مالک، خود مفرد باشد، از s’ و اگر جمع باشد، از ‘s استفاده می‌شود که یعنی اگر مفرد باشد اول آپسترف و بعد s و اگر جمع باشد اول s و سپس آپسترف در انتهای کلمه مالک آمده و سپس آن چیزی که متعلق به آن مالک است را به‌کار می‌بریم. یعنی اگر بخواهیم بگوییم توپِ علی باید بنویسیم Ali’s ball و اگر بخواهیم بنویسیم توپ همسایه‌ها می‌شود Neighbors’ ball.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم

۴.  خلاصه شده فعل is و درمواردی فعل has :

انگلیسی زبان‌ها در طی تاریخ به خلاصه کردن بعضی قواعد عادت داشته‌اند و یکی از این خلاصه کردن‌ها هم تبدیل It is به It’s است یا He is به He’s که هم جمله را خلاصه می‌کند و هم خوانش جمله را سریع‌تر می‌کند. البته s’ فقط بیانگر is یا مورد شماره ۳ در یک جمله نیست و درحالت‌های خاص می‌تواند بیانگر has نیز باشد که معمولا اگر در جمله‌ای It’s دیدیم در صورتی که بعد از آن فعل ing دار بود یعنی s بعنوان is بکار رفته و اگر فعل زمان گذشته کامل بود و یا ed دار بود، احتمالا بیانگر has بوده که خود همانند is، برای سوم شخص مفرد ولی برای فعل have بوده و به معنای داشتن بیشتر به‌کار می‌رود و درضمن فعل کمکی هم هست. البته راه بهتر تشخیص این دو دیدن قید‌های زمان متناسب با آن‌هاست.

۵. موارد خیلی خاص :

اگر به لیست ساختارهای خلاصه شده‌های انگلیسی توجه کنیم، متوجه می‌شویم که ‘s می‌تواند حتی مفاهیم بیشتری را هم منتقل کند از جمله does یا us که البته خیلی به اصطلاح غیررسمی (اسلنگ) و غیرکاربردی هستند و صرفا اشاره به آن‌ها کفایت می‌کند.

توضیحات بیشتر حول تلفظ s و استفاده از es به‌جای s :

اگر در انتهای ساختار کلماتی که s به آن‌ها اضافه می‌شود حروف s, ‑sh, ‑ch, ‑x, -z- باشد، باید به جای s از es استفاده کرد چرا که اگر بعد از این حروف حرف s با دو صدای /s/ و /z/ بیاید نمی‌توان آن‌ها را تلفظ کرد زیرا هر دو در واج‌گاه نزدیک به هم قرار دارند. حال آن‌که حروف بالا و همینطور حروف ge- باعث می‌شوند صدای es به شکل /ez/ تلفظ شوند. اگر درانتهای کلمه حروف  d, ‑b, ‑g, -ee- باشند هم s صدای z می‌دهد. درباقی موارد هم s با صدای اصلی /s/ تلفظ می‌شود.

امیدواریم از مقاله گرامر حرف s در انگلیسی استفاده کرده و از آن ها در یادگیری خود استفاده کنید.

 

منبع منبع۲

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  • A.A ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

    ممنون عالی بود

  • یه بنده خدایی ۲۳ مهر ۱۳۹۸

    خیلی خوب.فقط درباره es کم توضیح دادید که اونم مشکل نبود.😁❤❤❤

  • خریدکتاب ۱۲ آبان ۱۳۹۸

    عالی بود