تاریخچه ی زبان انگلیسی در قرون گذشته

۲۶ ۰۶ ۱۳۹۷

امروزه زبانی که به عنوان انگلیسی می‌آموزیم، با نام انگلیسی مدرن از آن یاد می‌شود که در واقع ساده شده انگلیسی دوران ماقبل خود است. اگر بخواهیم نحوه ی شکل‌گیری زبان انگلیسی امروز ی را بدانیم، ابتدا باید به چگونگی تغییر و تحول و تاریخچه آن بپردازیم. پس با آفاق همراه باشید تا در ادامه به این مبحث بیشتر خواهیم پرداخت

تاریخچه پیدایش زبان انگلیسی

مورخان بسیاری پیدایش زبان انگلیسی را همزمان با حکومت قوم آنگلوساکسون در سرزمین انگلستان می‌دانند که در‌واقع از زبان‌های غربی جرمنیک منشعب شده و به مرور تاثیراتی از زبان‌های اطراف خود و اتفاقات گرفته است. برای مثال وایکینگ‌ها در قرن هشتم قسمت‌هایی از شرق و غرب جزیره را تحت حکومت خود درآوردند و زبان انگلیسی آن مناطق را تحت تاثیر خود قرار دادند. تقریبا اکثر زبان‌های ماقبل از آن، از ریشه سلتیک بوده که مردم مناطقی همچون ولز یا اسکاتلند یا کورنوال تاکنون آن را زنده نگه‌داشته‌اند.

انگلیسی قدیم

انگلیسی قدیم یا اَنگلیسک (Ænglisc) زبانی است که بین سال های  ۴۵۰ تا ۱۱۰۰ میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفته و همین مدت زمان طولانی خود باعث آن شده تغییرات زیادی در طول تاریخ بر این زبان اعمال گردد. از جمله ی این تغییرات، می‌توان به تغییر در خط مورد استفاده در این زبان اشاره کرد. در انگلیسک در ابتدا از خط رونی که  حروف بیشتری نسبت به خط امروزی داشته، استفاده می‌شده و کم‌کم با خط لاتین جایگزین گشته، برای مثال حرف Æ که امروزه در زبان‌های اسکاندیناوی هم باقی مانده، نشان‌دهنده صدای فتحه یا حرفی بین A و E است. یا حرف þ که نشان‌دهنده th یا ذ بوده است.

گرامر انگلیسک هم به شکلی است که دانمارکی‌ها یا آلمانی‌ها آن را بهتر از انگلیسی‌های امروزی درک می‌کنند، زیرا انگلیسی قدیم بیشتر از مردم آنگل می‌آید که در دانمارک امروزی زندگی می‌کردند و به همین دلیل این زبان را حتی آلمانی نیز معرفی می‌کنند . از طرفی فعل‌ها به غیر از  ساختارهای کنونی ساختارهای دیگری نیز داشته‌اند. برای مثال فعل بی‌قاعده sing حالت‌های singan, singth, sang, sungon, sgesungen هم داشت که در انگلیسی امروز معادل‌های آن‌ها را با افعال کمکی جدیدتری می‌سازند. از نکات جالب این دوره کلمات wh questions می‌باشد، در انگلیسی قدیم به شکل بالعکس hw نوشته و خوانده می‌شده.

از سوی دیگر،  باید به تاثیر مردم جوتلند (قسمتی از دانمارک امروزی) نیز  اشاره کرد که در قرن نهم با گرفتن مناطق نسبتا بزرگی از سرزمین انگلند در رشد این زبان کمک کرده‌اند. یا همینطور  تاثیر  زبان فریسی که هم‌اکنون در استان فریسلند هلند مورد استفاده قرار می گیرد نیز مشهود می باشد.

عبارات پرتکرار

چند نمونه از عبارات را به این زبان می‌بینید:

Hello Wes hāl (sg)
Wesaþ hāle (pl)
Wesaþ hāla (pl/f)
How are you? Hū gǣþ hit þē?
Hū gǣþ hit mid þē?
Hū eart þū?
I’m fine, and you? Gōd, þancung, and þū?
Please Bidde
What’s your name? Hwæt hātest þū?
My name is … Ic hāte …
Where are you from? Hwanan cymst þū?
Hwiðer eart þū fram?
I’m from … Ic cume of …
Good morning Gōdne mergen
Good evening Gōdne ǣfen
Good night Gōde nihte
Goodbye Far gesund (sg)
Faraþ gesunde (pl)
Faraþ gesunda (pl/f)
Wes Hāl (sg)
Wesaþ hāle (pl)
Wesaþ hāla (pl/f) Wes þū hāl
God þē mid sīe (“God be with you”)
Good luck! Gōd wyrd
Gōde wyrde
Yes Gea; Giese
No Nese
Ne
Na
Maybe Gewene
I know Ic wāt
I don’t know Ic nāt
از این مطلب نیز غافل نشوید!  تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (listening)

 

 

 

 

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  • راحیل آذربراء ۴ خرداد ۱۳۹۸

    متن آموزنده و کاملی بود.
    متشکرم