۸ روش برای به‌خاطر سپردنِ افعال بی‌قاعده در زبان انگلیسی

8 tricks for remembering irregular verbs
۲۹ ۰۵ ۱۳۹۷

 

بیشتر از ۱۸۰ فعل انگلیسی وجود دارد که بی‌قاعده نامیده می‌شوند که تمام قواعد مورد استفاده در افعال را رد می‌کنند. این افعال، از قاعده اضافه کردن ed در آخر فعل تبعیت نکرده و در خود کلمه تغییرات اعمال می‌شود که قاعده‌ای برای این تغییر نیز وجود ندارد. پس راهی نداریم جز حفظ کردن این افعال که در دو شرایط «زمان گذشته فعل» و «قسمت سوم فعل که به اختصار P.P هم نامیده می‌شود» تغییر می‌یابند. حفظ این تعداد فعل که بسیاری از آن‌ها در طی روز بارها تکرار می‌شوند، می‌تواند عذاب‌آور باشد. البته اوضاع می‌توانست بدتر نیز باشد، چرا که انگلیسی قدیم دوبرابر این تعداد، افعال بی‌قاعده داشته که در طی سال‌های گذشته این کلمات و یا نحوه استفاده از آن‌ها تغییر کرده است. برای آسان شدن، ما ۸ روشی که یادگیری و حفظ آن را ساده‌تر می‌کند را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

به‌طورکلی افعال باقاعده هنگام استفاده در بعضی جملات (مانند گذشته ساده و ماضی بعید)، در انتهایشان حروف ed اضافه می‌شود. اما در افعال بی‌قاعده، روش یا ساختار مشخصی برای ساختن آن وجود ندارد و خود کلمات تغییر می‌یابند و البته در تعدادی از آن‌ها، افعال بدون تغییر باقی می‌مانند. برای مثال:

I laugh, I laughed, I had laughed.

I write, I wrote, I had written.

که در مثال اول (من می‌خندم، من خندیدم، من داشتم می‌خندیدم.) فعل باقاعده است و ed به آن اضافه شده و در مثال دوم (من می‌نویسم، من نوشتم، من داشتم می‌نوشتم.) فعل بی‌قاعده است و همان‌طور که می‌بینید فعل استفاده شده کاملا از لحاظ نوشتاری و خوانش تغییر یافته است. در ادامه روش‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱. گروه‌بندی افعال بی‌قاعده و حفظ کردن جداگانه ی آنها

درمجموع افعال بی‌قاعده از هیچ قاعده خاصی تبعیت نمی‌کنند اما می‌توان با گروه‌بندی  به روش زیر آن‌هایی را که ساختار شبیه به هم دارند به ترتیب الفبا جدا کرد و چند لیست کوتاه‌تر ساخت. این که چگونه باید گروه‌بندی کرد به راحتی شما بستگی دارد ولی ما چند پیشنهاد برای شما داریم:

 • فعل‌هایی که در هر سه حالت یکسان هستند. برای مثال: Set
 • فعل‌هایی که در دوحالت گذشته یکسان هستند و نه در حالت حال. برای مثال: breed,bred
 • فعل‌هایی که در آخر قسمت سوم، حروف en وجود دارد. مثل:‌ speak,spoken
 • یا هر ساختاری که می‌توانید کلمات را مشابه ببینید.

۲. هنگام یادگرفتن معنای فعل، حالت‌های گذشته آن را حفظ کنید

اگر همان ابتدا هنگام یاد گرفتن معنای فعل، حالت‌های گذشته را هم حفظ کنید، کار شما برای حفظ این افعال راحت‌تر می‌شود. برای مثال هنگام حفظ کردن معنای فعل steal کنار حفظ معنی که در این مثال take something without permission (برداشتن چیزی بدون اجازه گرفتن) است، بی‌قاعده بودن آن را چک کرده و stole, stolen را هم‌زمان به‌خاطر سپرد.

۳. درآغاز ۱۰ فعل پراستفاده بی‌قاعده را به خاطر بسپرید

خیلی از افعال بی‌قاعده همیشه استفاده نمی‌شوند و اصراری به فراگیری آن‌ها نیست. برای مثال broadcast که شاید نیازی به استفاده آن در روزمره ندارید. ولی از آن‌طرف افعالی هستند که در طول روز ممکن است از حالت‌های گذشته آن‌ها هزاران بار استفاده کنید. بهتر است ابتدا این کلمات را کامل حفظ کنید تا بروید سراغ بقیه کلمات:

 1. Say, said, said
 2. Go, went, gone
 3. Come, came, come
 4. Know, knew, known
 5. Get, got, gotten
 6. Give, gave, given
 7. Become, became, become
 8. Find, found, found
 9. Think, thought, thought
 10. See, saw, seen
از این مطلب نیز غافل نشوید!  3 راه برای لذت بخش کردن یادگیری زبان (قسمت 3)

۴. با افعال بی‌قاعده بازی بسازید

شاید بتوان افعال بی‌قاعده را به‌راحتی با فلش‌کارت حفظ کرد ولی اگر حفظ نکردید چطور؟

می‌توانید از بازی‌های اینترنتی استفاده کنید. مانند بازی کوییز کنسولگری بریتانیا یا بازی چرخِ افعال دیکشنری مک‌میلان (که البته برای اجرای آن احتیاج به ابزار فلش در مرورگر دارید) یا Quia. یا خودتان با هر ابزاری که می‌خواهید بازی خودتان را بسازید. برای مثال کارت‌هایی بسازید که روی هرکدام یکی از حالت‌های افعال بی‌قاعده را نوشته باشد. سپس آن‌ها را بالعکس روی میز بچینید و دو به دو چک کنید و اگر این دو کارت از یک فعل بودند، به رو روی میز بگذارید و اگر نه دوباره بالعکس روی میز بچینید. و این‌گونه سرگرم شوید.

۵. در قالب جملات یاد بگیرید

شاید ساده‌تر باشد اگر در قالب جملات یا اصطلاحات، افعال را یادبگیرید. می‌توان افعال را  درون جملات یا اصطلاحات خاص به‌کار برد تا طرز استفاده از این افعال را یاد گرفت. خلاق باشید و این کلمات را در جملات غیرمعمول و خنده‌دار استفاده کنید تا بهتر در ذهن بمانند. هم‌چنین می‌توانید با ریتم خاصی حفظ کنید. می‌توانید جمله کوتاه بسازید یا بالعکس در داستان‌واره آن را به‌کار ببرید. این روش‌ها می‌تواند به یادگیری این افعال به‌شما کمک کند. برای مثال:

see the bee, I saw the snow, but I’ve never seen a bee in the snow!

۶. با آهنگ یاد بگیرید

راه دیگر  آموزش برای حفظ این افعال، استفاده از آهنگ‌های انگلیسی است. در این روش با داشتن متن آهنگ، می‌توانید طرز استفاده از این افعال در آهنگ‌ها را یاد بگیرید.

۷. لیست افعال را جایی بنویسید که بتوانید آن‌ها را ببینید

می‌توانید افعال (یا گروهی از آن‌ها را که پیش‌تر گفته شد و یا ۵ عدد از این افعال که برایتان سخت است) را روی یک کاغذ نوشته و جایی بگذارید یا بچسبانید که در طی روز بارها بتوانید کلمات را ببینید. برای مثال کنار دستگاه قهوه‌ساز یا چای‌ساز یا هرجایی که هنگام آزاد شدن از کار بتوانید این کلمات را ببینید و حفظ کنید.

۸. از افراد کمک بگیرید تا رفع اشکال کنید

هروقت در حال صحبت با زبان انگلیسی بودید، هیچ اشکالی ندارد اگر نتوانستید درست صحبت کنید یا کلمه موردنظر را فراموش کردید، از طرف مقابل بپرسید حرف شما را کامل کرده یا اشتباه شما را بگوید یا حتی پیشنهادهایی بدهد. این روش درمجموع برای هرزبانی سازنده است. فقط به مخاطب این اطمینان را بدهید که رفع اشکالشان، شما را ناراحت یا مضطرب نمی‌کند.

و در آخر:

این روش‌ها نه فقط برای یادگیری و حفظ افعال بی‌قاعده، بلکه برای تمام کلمات، اصطلاحات و در کل آموزش هر زبانی کارساز است و باعث می‌شود که شما آسان‌تر زبان موردنظر را بیاموزید.

پیشنهاد میکنیم مقاله ۴ عبارات افعالی مهم در زبان انگلیسی را نیز مطالعه کنید.

منبع

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

 • Ebi ۲۲ بهمن ۱۳۹۷

  مفید و بجا بود خدا قوت

  • webadmin ۲۴ بهمن ۱۳۹۷

   خواهش می کنم دوست عزیز

 • شاندل ۸ خرداد ۱۳۹۸

  ممنون از لطفتون …
  مفید و قابل استفاده بود
  در پناه حق باشید

 • Mohammad ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

  جالب بود
  خیلی ممنون

 • فرح ۵ شهریور ۱۳۹۸

  واقعا کمکتون حرف نداره دستتون دردنکنه