همه چیز راجع پیشرفته ترین آزمون انگلیسی (آزمون CPE)

۲۴ ۱۰ ۱۳۹۷

آزمون The Cambridge English: Proficiency exam) CPE) بالاترین سطح را در امتحانات کمبریج، دارا می‌باشد. گرفتن مدرک CPE اثبات می‌کند که فرد دارنده این مدرک، زبان انگلیسی را نزدیک به کسی که این زبان، زبان مادریش است می‌داند و می‌تواند در هر سطحی از زبان انگلیسی کار یا تحصیل کند.

این آزمون نمره قبولی یا ردی دارد و بر خلاف آزمون آیلتس تاریخ انقضا ندارد. این آزمون به دو صورت کتبی و آنلاین برگزار شده و در مجموع ۲۳۶ دقیقه طول می‌کشد.

ساختار آزمون CPE:

آزمون CPE چهار مهارت صحبت کردن، خواندن، گوش دادن و نوشتن (listening, reading, writing, speaking) را مورد سنجش قرار می‌دهد.

قسمت اول: (۹۰ دقیقه)

این قسمت، درک مطلب (reading comprehension)، گرامر (grammar) و معنی لغت (vocabulary) را مورد سنجش قرار می‌دهد.این قسمت ۷ زیر مجموعه و به طور کلی ۵۳ سوال چند گزینه‌ای ، جای خالی و سوالات انطباقی دارد. این بخش از آزمون حدود ۳۰۰۰ کلمه دارد و تمامی بخش های آن از روزنامه ها ، مقالات و اینترنت نوشته می‌شوند.

قسمت دوم: (۹۰ دقیقه)

این قسمت از آزمون CPE ، مهارت نوشتن را مورد سنجش قرار می دهد. این قسمت دو بخش دارد. در بخش اول امتحان دهنده باید دو متن کوتاه را خوانده و آن‌ها در یک بخش خلاصه کرده و مقاله راجع آن‌ها بنویسد و نظر خود راجع به متن را نیز در مقاله بیاورد.

در بخش دوم آزمون دهنده، ۵ انتخاب برای نوشتن دارد که یکی از آن ها یک کتاب ادبیات انگلیسی است که امتحان دهندگان می‌بایست قبل از آزمون بخوانند. این کتاب هر دفعه عوض می شود.

قسمت سوم: (۴۰ دقیقه)

این قسمت مهارت گوش دادن (Listening) را می سنجد. امتحان دهندگان قسمت های ضبط شده از سخن های افراد محلی انگلیسی زبان را شنیده و سوالات خواسته شده از آن ها را جواب می دهند. هر قسمت دو بار پخش می شود.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  دیالوگ‌های فیلم godfather : سری اول

در این قسمت ممکن است لهجه ها با هم متفاوت باشند. منابع این قسمت، تلویزیون ، رادیو و منابع معتبر دیگر با سرعت حرف زدن طبیعی است. این قسمت ۳۰ سوال در ۴ زیر مجموعه دارد.

قسمت چهارم: (۱۶ دقیقه)

در این قسمت مهارت صحبت کردن (Speaking) زبان آموزان سنجیده می شود. این آزمون به صورت جفت برگزار می شود و ممکن است در روز دیگری نسبت به بقیه آزمون بنابر برنامه ریزی محل امتحان برگزار شود. این قسمت سه بخش دارد. در یک بخش امتحان دهنده با مسئول امتحان صحبت می کند. در دو بخش دیگر، امتحان‌دهندگان با هم صحبت می‌کنند.

نمره آزمون CPE :

نمرات آزمون کمبریج

از سال ۲۰۱۶ تمامی آزمون های انگلیسی ، مقیاس نمره دهی یکسانی دارند. نمره های امتحان های سطح پایین در بازه پایین این مقیاس قرار می گیرند و امتحان های سطح بالا در بازه بالا این مقیاس قرار می گیرند. نمره آزمون CPE در بازه ۱۸۰ تا ۲۳۰ قرار می گیرد. نمره ۲۰۰ به بالا، نمره قبولی می باشد و کسانی که این نمره را کسب کنند، مدرک CPE را دریافت خواهند کرد.

هر امتحان دهنده کارنامه خود را در چهار مهارت اصلی دریافت خواهد کرد. کسانی قبول شده باشند این کارنامه را علاوه بر مدرک CPE دریافت خواهند کرد. کسانی هم که قبول نشوند، تنها کارنامه خود را دریافت خواهند کرد.

تهیه شده توسط موسسه زبان آفاق

دوره CPE در آفاق

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.