بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال

یادگیری زبان با فیلم و سریال
۰۷ ۰۳ ۱۳۹۷

چرا در یادگیری زبان انگلیسی از فیلم و سریال استفاده کنیم؟

اینجا سه دلیل بر تأثیر این گفته وجود دارد و به نظر من آن‌ها مفید هستند و علت اینکه بنده این پیشنهاد را به شما می‌دهم که برای یادگیری زبان بهتر است این کار را انجام دهید، به خاطر دلایل زیر است:

۱- با دیدن فیلم زبان انگلیسی واقعی را یاد می‌گیرید

زبان انگلیسی که شما از طریق کتاب‌های زبان یا متون درسی یا در کلاسهای آموزش زبان یاد می‌گیرید آن زبانی نیست که شما از گفته‌های مردم می‌شنوید. زبان انگلیسی که در فیلم‌ها مورد استفاده واقع می‌شود کاملاً طبیعی و بسیار نزدیک به آنچه که شما هنگام صحبت با یک کسی که زبان انگلیسی زبان اول و زبان مادری‌اش می‌باشد، می‌شنوید که این موضوع باعث تقویت زبان انگلیسی گفتاری شما می‌شود.

۲- کلمات انگلیسی را در محتوای متن و جملات یاد می‌گیرید نه به‌تنهایی

این مورد یکی از دلایلی است که من تماشای فیلم‌ها را دوست دارم. بیایید بگوییم که شما علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های جنایی هستید (آن‌ها واقعاً عالی هستند). شما بعد از تماشای ۱۰ یا بیست عدد فیلم جنایی شروع به یادگیری واژگان مرتبط با محتوا و موضوع فیلم‌ها که همان جرم و جنایت است، می‌کنید.

مثلاً بیایید بگوییم که شما کلمه جدید detective “کارآگاه” را یاد گرفته‌اید و به‌وسیله دیکشنری شما می‌دانید که چه معنی دارد” شخصی که جرم‌ها را بررسی می‌کند” اما تا زمانی که این کلمه نمی‌تواند برای شما این ایده را به وجود بیاورد که کجا و چگونه و چه موقع استفاده می‌شود به‌راحتی این کلمه را فراموش خواهید کرد.

۳- نحوه تلفظ کلمات را در فیلم‌ها خواهید شنید

در زبان انگلیسی، معمولاً ۳۰ درصد مردم آنچه که ما انتظار داریم کلمه صحیح تلفظ شود را مطابق میل ما تلفظ می‌کنند. پس تکلیف ۷۰ درصد باقی مانده چیست؟

معلوم است که ۷۰ درصد بقیه مردم کلمات را در کیفیت جمله بیان می‌کنند. مثلاً وقتی جمله را با لبخند یا اخم و تن صدا یا آهنگ جمله مثل وقتی که عصبانی هستند یا ناراحت هستند، بیان می‌کنند. همان‌طور که شما می‌توانید حدس بزنید این مسئله برای بیشتر مردم انگلیسی زبان مهم‌تر است.

معایب و مصائب یادگیری زبان انگلیسی به‌وسیله فیلم و سریال

اقرار می‌کنم درحالی‌که یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند جالب و سرگرم کننده باشد اما کمی هم معایب دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره خواهد شد: برای فیلم زیرنویسی نباشد که این موضوع امروزه چیز بسیار نادری است اما اگر شما فیلمی را بدون زیرنویس تماشا کنید مشکل است که بفهمید چه اتفاقی دارد در فیلم می‌افتد و موضوع فیلم درباره چیست.

۱- مجبورید که فیلم را ثابت کنید و مجدد اجرا کنید تا بفهمید چه می‌گوید.

که ممکن است زمان بر باشد چون گاهی اوقات فیلم ممکن است فیلمی بسیار آسان و ساده باشد. اما در زمان دیگری ممکن است فهمیدن فیلمی بسیار مشکل باشد( مثلاً شخصیت‌هایی که بازیگر نقش پروفسور و دانشمند هستند از کلمات و جملاتی استفاده می‌کنند که ممکن است شما تا کنون اصلاً آن‌ها را نشنیده باشید و به‌سختی متوجه منظور آن‌ها شوید)

۲-مجبورید که به دنبال معانی کلمات بگردید.

 و برای هر کلمه ایی که نمی‌دانید ممکن است بخواهید از دیکشنری استفاده کنید. درحالی‌که امروزه پیدا کردن لغت بسیار آسان شده است و می‌توان با گوشی همراه هم این کار را کرد ولی ثابت کردن فیلم و معنی کلمه پیدا کردن می‌تواند آزار دهنده باشد.

۳-نمی‌توانید این کلمات را بعداً هم به خاطر بیاورید.

 سخت است که شما آنچه را که یاد گرفته‌اید را ردیابی کنید چون خیلی زمان‌بر است و نیازمند یادداشت برداری‌های طاقت فرسایی است درحالی‌که ما می‌خواهیم تجربه لذت بخشی را از تماشای فیلم‌های سینمایی داشته باشیم بدون اینکه بخواهیم هر بار در فیلم وقفه ایجاد کرده و هر کلمه جدیدی را یادداشت کنیم

۴-نمی‌دانید که آیا بعداً این کلمات را به خاطر خواهید آورد یا نه.

 بعد از یک هفته یا یک ماه یا حتی سه ماه و ممکن است حتی آنچه را که یاد گرفته‌اید فراموش کنید و ممکن است یادداشت برداری نکرده باشید و واقعاً نمی‌توانید خودتان را در آخر امتحان کنید.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  6 راه برای بهبود مهارت نوشتاری (Writing)

راهکارهای یادگیری زبان از طریق فیلم و سریال زبان انگلیسی

۱-یک فیلم سینمایی جالب را انتخاب کنید. 

که این موضوع به نظر واضح است که درصورتی‌که اگر شما یک فیلم سینمایی خسته کننده را انتخاب کنید باعث خستگی شما و دل‌زدگی شما می‌شود و اگر شما خسته شوید واقعاً سخت است که به فیلم توجه کنید و بیشتر از یک ساعت و نیم برای تماشای آن وقت بگذارید.

۲-یک فیلم سینمایی را که با سطح زبان انگلیسی شما در ارتباط است انتخاب کنید.

مثلاً پیشنهاد من برای افرادی که در مرحله آغازین یادگیری زبان هستند این هست که از فیلم‌های انیمیشنی و کارتونی استفاده کنند و زبان را یاد بگیرند. دلیل اصلی آن هم در استفاده زبان به‌صورت خیلی خوب و صمیمی می‌باشد و راحت می‌شود آن را فهمید.

۳-دیکشنری خود را همراه داشته باشید.

 نکته مهم این است که فیلمی را که دارای زیر نویس انگلیسی است انتخاب کنید و کلماتی را که به آن علاقمندهستید را خواهید شنید و آن را در دیکشنری بررسی کنید چون اگر این کار را نکنید در طول فیلم فهمیدن معنای آن برای شما دردسر ساز خواهد بود و با این کار این کلمه تا مدت‌ها در ذهن شما باقی خواهد ماند.

۴-جملات کوتاه را تکرار کنید.

گاهی اوقات ممکن است که شما چیزهای جالبی در فیلم ببینید مثلاً جملات کوتاه یا بسیار عامیانه مثل جهنم واقعی یا بدون شک یا باتو شرط می‌بندم. که این جملات به‌وفور در زبان انگلیسی استفاده می‌شوند. در صورتی که شما مایل به تلفظ آن‌ها هستید باید آن‌ها را تکرار کنید وقتی که آن‌ها را با صدای بلند تکرار کردید ماندگاری آن‌ها در ذهن شما تا مدت‌ها باقی خواهد ماند.

۵-فیلم بدون زیر نویس. 

می‌دانم که تماشای فیلم خارجی بدون زیرنویس واقعاً سخت است. بنابراین پیشنهاد من در اینجا این هست که وقتی که شما برای اولین بار فیلمی را می‌خواهید تماشا کنید زیرنویس آن راهم همگام با فیلم مشاهده کنید اما برای بار دوم که شما فرصت تماشای مجدد آن را به دست آوردید سعی کنید که زیرنویس آن را خاموش کنید.

۶-استفاده از برنامه  VLC player .

این برنامه به شما این اجازه را می‌دهد که فیلم را با نصف سرعت یا یک چهارم سرعت به عقب بزنید و تماشا کنید بنابراین اگر بخش‌هایی از فیلم را متوجه نشدید می‌توانید آن را با سرعت کمتری به عقب برگردانید و مجدد تلاش کنید که این کار برای تمرین مهارت شنیداری شما بسیار مفید است.

۷-اگر کلمه ایی را حین تماشای فیلم متوجه نشدید نگران نباشید.

 فقط اجازه دهید فیلم پیش برود و در پایان همه این‌ها به یاد دارید که در ابتدا چه گفتیم؟ تماشای فیلم‌های سینمایی باید سرگرم کننده باشند….. بنابراین اگر شما کلمه ایی یا جمل‌هایی یا حتی جملات زیادی را نفهمیدید نگران نباشید فقط زیر نویس را دنبال کنید و شیوه ادای جمله و کلمه را یاد بگیرید.

 

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی کدامند؟

در اینجا بطور خلاصه سه سریال را بعنوان بهترین منبع برای یادگیری زبان انگلیسی به شما معرفی می‌کنیم:

سریال دوستان  Friends 1994-2004

سریال آناتومی گری Grey’s Anatomy 2005-2016

و سریال بتی زشت  Ugly Betty 2006 – ۲۰۱۰

 

 

منبع سایت آموزش زبان چرب زبان

  • 0

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.