راه‌کارهای تقویت زبان انگلیسی برای افراد پرمشغله

تقویت مهارت های زبان
۲۴ ۱۰ ۱۳۹۶

مدت بسیار طولانی است که می خواهید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. به علت مشغله کاری ترجیح می دهید در کلاس های فشرده زبان انگلیسی ثبت نام کنید. شرکت در این کلاس ها برای شما بسیار مفید واقع شده اما دوست دارید مهارت های زبان درگیر باشید. راه چاره چیست؟

ما به شما کمک کنیم مناسب ترین راه حل را پیدا کنید و همچنین انگیزه خود را برای یادگیری زبان انگلیسی همچنان حفظ کنید. در این مقاله به تعدادی از راه حل ها اشاره کرده و به شما کمک می کنیم تا به اهداف یادگیری زبان خود برسید.

مقاله را با انگیزه آغاز می کنیم. زیرا مهم ترین عامل برای یادگیری زبان انگلیسی، انگیزه است. بدون آن زبان آموز در میانه های مسیر دلسرد شده و هدف اصلی یادگیری زبان انگلیسی را فراموش خواهد کرد. سؤالی که اکثر کسانی که می خواهند مهارت های زبان انگلیسی خود را تقویت کنند می پرسند این است: “من می خواهم مهارت های زبان انگلیسی‌ام را تقویت کنم اما به صورت تمام وقت درگیر شغلم هستم، چه کار کنم؟”

 

 

 

اول به چراها فکر کنید

 

باید ابتدا بفهمید چرا یادگیری زبان انگلیسی برای شما حائز اهمیت است. برای شروع از خود چند سؤال بپرسید:

 

  • با تقویت مهارت های زبان انگلیسی رضایت شما از خود چگونه افزایش خواهد یافت؟
  • با تقویت زبان انگلیسی به کدام اهداف حرفه ای خود دست خواهید یافت؟
  • با یادگیری زبان چه فرصت های جدیدی برای شما بوجود خواهند آمد؟

 

این سؤالات یا سؤالاتی از این دست را یادداشت کرده و آن را در برابر دیدگان خود قرار دهید تا به طور مداوم آن را بببیند تا اهدافتان فراموش نشوند. روز خود را با نگاه کردن به این سؤالات شروع کرده و آنها را همواره در ذهن داشته باشید، در این صورت می توانید آنها را تغییر داده یا اصلاح کنید.

در ادامه نکاتی آورده می شوند که با استفاده از آنها می توانید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید، هر چند که به طور تمام وقت شاغل باشید. برخی از آنها را می توانید به راحتی در چند دقیقه در برنامه هفتگی خود جای دهید. تا آنجا که می توانید دیگر فعالیت های کم ارزش را از برنامه خود حذف کنید و زمان را به این نکات اختصاص دهید.

 

 

زبان انگلیسی را در فعالیت های روزمره خود بگنجانید

 

برای این کار لیستی از فعالیت ها و سرگرمی های خود تهیه کنید. ببینید حین انجام کدام یک از این فعالیت ها می توانید زبان را تمرین کنید. به شبکه های اجتماعی و صفحات انگلیسی زبان سر زده و با عضویت در آنها با دیگر افراد به زبان انگلیسی تبادل نظر کنید. می توانید از اینترنت پادکست هایی را دریافت کنید که با سلیقه شما جور هستند. آنها را به تلفن همراه خود منتقل کرده و در مسیر محل کار، هنگام ورزش یا حین انجام کارهای منزل به آنها گوش کنید.

 

 

مهارت نوشتاری خود را تقویت کنید

 

یکی از سؤالاتی که زبان آموزان می پرسند این است که چگونه مهارت نوشتن خود را تقویت کنیم؟ یکی از راه های انگیزه بخش، شرکت در گروه های چند نفره به همراه دوستان و آشنایان و برگزاری مسابقه است. فردی که زبان او از بقیه افراد قوی تر است به عنوان رهبر گروه مشخص شده و دیگران را در نوشتن یاری خواهد کرد. در مورد موضوعی که خیلی آنرا دوست دارید بنویسید. همچنین می توانید از اپلیکیشن های موبایلی که برای این منظور ساخته شده اند استفاده کنید.

با نصب اپلیکیشن بر روی تلفن همراه و با انجام چند تمرین ساده در هر روز، مهارت نوشتن خود را تا حدودی تقویت خواهید کرد. مثل گوش دادن به پادکست می توانید این کار را در مسیر هم انجام دهید.

 

 

خاطرات خود را به زبان انگلیسی بنویسید

 

یکی از بهترین کارها برای تقویت مهارت های زبان، تهیه دفترچه خاطرات و نوشتن خاطرات به زبان انگلیسی است. ممکن است این کار در ابتدا کمی سخت به نظر برسد اما با تلاش و جدیت مهارت خود را تقویت خواهید کرد. با گذر زمان و مقایسه خاطرات قبلی با جدیدترها، پیشرفت چشمگیر خود را خواهید دید. جاهایی که فکر می کنید مشکل دارید را شناسایی کنید و در پی رفع نواقص باشید.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  توضیح نمایندگی و مزایای آن از زبان مدیر یکی از نمایندگی ها

 

 

اهداف خود را تعیین کنید

 

اگرچه تقویت مهارت های زبان برای شرکت در آزمون ممکن است ناراحت کننده به نظر برسد اما شرکت در آزمون روش بسیار خوبی برای بررسی میزان پیشرفت در یادگیری است. برای بررسی وضعیت پیشرفت خود در یادگیری زبان انگلیسی می توانید در آزمون موسسه آموزش زبان آفاق شرکت کنید. با شرکت در آزمون و سنجش هر مهارت، میزان پیشرفت خود را به طور واضح و قابل فهم متوجه خواهید شد و برای تقویت آنها تلاش خواهید کرد.

هر زبان آموز با متدی متفاوت در آموزش زبان انگلیسی ارتباط برقرار می کند. آن ها را پیدا کنید و از معلم زبان بخواهید از آن متدها بیشتر استفاده کند. در این بین از اپلیکشین ها هم بهره بگیرید، در آنها مقدار زمان اختصاص یافته به مهارت را وارد کنید. سپس مهارت هایی که زمان بیشتری به آنها تعلق گرفته است را بیابید. این ها مهارت هایی هستند که باید بیشتر تقویتشان کنید.

 

 

شعر آهنگ های مورد علاقه خود را یاد بگیرید

 

آموزش زبان انگلیسی با شعر یکی از هیجان انگیز ترین روش های آموزش زبان است.  بدون شک تعدادی از آهنگ های مورد علاقه شما به زبان انگلیسی هستند. یادگیری شعر آنها می تواند کمک بزرگی به مهارت شنیداری زبان آموز و تلفظ صحیح کلمه ها کند. همچنین دایره واژگان خود را به طور چشمگیری افزایش خواهید داد. برای پیدا کردن شعر آهنگ مورد علاقه خود، می توانید نام آهنگ را در گوگل سرچ کرده و با تایپ کردن کلمه lyrics در مقابل آن به متن ترانه دست یابید. سپس هنگام گوش دادن به آهنگ به متن آن توجه کنید.

هر جا که معنی کلمه یا اصطلاحی را متوجه نشدید از گوگل کمک بگیرید یا از دیکشنری موبایل استفاده کنید. فهم معنی ترانه های مورد علاقه زبان آموز و بهبود زبان انگلیسی، انگیزه بسیار بالایی به او برای یادگیری بیشتر خواهد داد. دفعه بعد که آهنگ را شنیدید آن را با صدای بلند خوانده و کلمات را به درستی تلفظ خواهید کرد!

 

 

زبان دستگاه ها را فارسی نکنید

 

اگر زبان تلفن همراه شما انگلیسی است که خیلی خوب است اما اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که زبان گوشی خود را به فارسی تغییر داده اید، بهتر است سریعاً آن را به حالت انگلیسی برگردانید. روزانه ساعت ها با تلفن همراه خود در حال کار کردن هستیم. چه بهتر که برای تقویت زبان انگلیسی، زبان تلفن همراه با به حالت کارخانه برگردانیم. ممکن است در ابتدا این کار کمی مشکل به نظر برسد اما از نتایج آن شگفت زده خواهید شد. همان لغات ساده در صورت ترجمه به زبان فارسی و استفاده مکرر از یاد شما خواهند رفت.

بسیاری از نرم افزارها دارای زبان انگلیسی هستند و کاربران برای راحتی و درک بهتر، اولین کاری که پس از مواجه با آنها انجام می دهند تغییر زبان سیستم آنها به انگلیسی است. با انجام این کار کمکی به تقویت مهارت های زبان خود نخواهید کرد. فراموش نکنید، هدف درگیری با زبان در تمام اوقات است.

 

تقویت مهارت های زبان انگلیسی همانند یک سفر است؛ می توانید این سفر را برای خود لذت بخش کرده یا آن را به سفری عذاب آور تبدیل کنید. تا می توانید این سفر را برای خود خوشحال کننده کنید؛ برای این کار از ویدیوهای جالب اینترنتی، فیلم به زبان اصلی استفاده کنید. همچنین می توانید در کلاس آموزش زبان انگلیسی هم ثبت نام کنید.

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  • مينا گل ۵ مرداد ۱۳۹۷

    من تو شنیداری بسیار مشکل دارم