چگونه یادگیری یک زبان جدید را سازماندهی شده فرا بگیریم؟

۲۰ ۱۰ ۱۳۹۷

کدام را ترجیح می‌دهید؟ ​

برای یادگیری زبان، برخی از دانش آموزان به طور خودکار می‌دانند که می‌خواهند از  روش حلقه‌ای برای یادداشت‌ برداری و ذخیره اطلاعات استفاده کنند.برخی دفتر های سیمی با برگه های جدا شونده را ترجیح می‌دهند. و اگر آن‌ها آن دفترچه را از دست بدهند، کل اطلاعات خود را از دست خواهند داد!

برخی برای نشان دادن بخش‌های مختلف کلام، دستور زبان و غیره از فلش کارت استفاده می‌کنند. برخی دیگر از برچسب های رنگی استفاده می‌کنند. دانش آموزانی وجود دارند که دوست دارند با کامپیوتر درس را تایپ کرده و سپس آن‌ها را به صورت آنلاین در پوشه‌ها ذخیره کنند. بعضی از آن‌ها به صورت متغیر از این روش‌ها استفاده می‌کنند و در آخر کسانی هم هستند که نمی‌دانند از چه روشی استفاده کنند و در آخر یادداشت‌های پراکنده خود را گم می کنند! ​

هیچ روشی ذاتا بهتر از بقیه نیست. اگر دنبال راهی می‌گردید که همه یادداشت‌هایتان را سازماندهی کنید، به انتخاب‌های خودتان توجه کنید.

لازمه های سودمند بودن روش انتخابی شما:

پیدا کردن و استفاده از آن آسان باشد:

یادداشت‌ها و مقالات خود را هر چه سریع‌تر پس از گرفتن یا دریافت آن‌ها سازماندهی کنید. نگذارید آن‌ها مثل قبوض پرداخت‌نشده‌تان جمع شوند! باید حداقل بخش‌های مختلف برای دایره لغات، ساختار جمله (گرامر) و غیره وجود داشته باشد. فقط مطمئن شوید که وقتی با یک سیستمی جلو آمدید که خودتان انتخاب کردید، باید مرتب از آن استفاده کنید.

مفرح باشد:

امروزه تامین‌کنندگان کاغذ و سازمان‌دهنده‌ها بیشتر از هر زمان دیگری متفاوت هستند. شما می‌توانید از هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید، کاغذهای رنگی مختلف، کارت‌های شاخص رنگی، برچسب، گیره بزرگ، گیره کوچک و گیره های کاغذی که در همه رنگ‌ها و اندازه‌ها وجود دارند. علاوه بر آن انواع مختلفی از مداد و خودکار وجود دارد. اگر شما از فروشگاه‌های لوازم التحریر خوشتان می‌آید، دلیلی برای خرید همه این موارد خواهید داشت.

کنترل شده باشد:

کنترل کاغذ و یادداشت‌های خود را از همان ابتدا بدست آورید. احساس نکنید که هر چیزی را که می‌شنوید یا می‌بینید باید یادداشت کنید. از یک هایلات کننده برای جلوگیری از خواندن چندین باره یک کاغذ استفاده کنید. ​

حمل ونقل آن آسان باشد :

خواهش می‌کنم بیشتر از حد توانتان وسیله حمل نکنید! بهترین کار این است که یک دفترچه کوچک با خود حمل کنید، مواردی که می خواهید یادداشت کرده و شب به دفتر اصلی تان منتقل کنید.

۱- دفترچه یادداشت:

هر وقت که شما عناصر زبان را در دفتر خود یادداشت می‌کنید،  چیزی جدیدی یاد می‌گیرید. و با تقسیم زبان جدید خود به بخش‌های ابتدایی (لغت، اسم یا فعل، و غیره) مغز شما شروع به سازماندهی تمام اطلاعاتی که به آن‌ها داده می‌شود، می‌کند. مغز دوست دارد موارد را با این روش ذخیره کند. اگر شما بیشتر اوقات خود را در کامپیوتر یا تلفن همراه خود سپری می کنید، کار با یک دفتر، برای ذهن شما حکم یک استراحت را دارد .در پایین چند دلیل خوب دیگر برای استفاده از یک دفتر یادداشت ذکر شده است:

از این مطلب نیز غافل نشوید!  همه چیز در مورد آزمون بین المللی IELTS

۱- نوشتن چیزها باعث افزایش بار روانی شما در یادگیری می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که دست با مغز هماهنگ است. اگر شما مطالب را در دفترچه یادداشت بنویسید، احتمال بیشتری وجود دارد که آن‌ها را به یاد بیاورید.

۲- یک دفترچه یادداشت باعث می‌شود تا مطلب را سریع‌تر یاد آوری کنید. برای کلماتی که در آن ها مشکل یادگیری دارید، می‌توانید از هایلات استفاده کنید.

۳- شما مسئول تجربیات یادگیری خود هستید. نوشتن به شما این امکان را می‌دهد که از صفر شروع کنید و صفحه خود را طوری طراحی کنید که با نحوه کار ذهن شما هماهنگی داشته باشد.

۴- شما می‌توانید به اندازه خودتان خلاقیت به خرج بدهید، چون دفترچه یادداشت مختص خودتان است، لازم نیست کسی آن را ببیند. خلاقیت شما می‌تواند شامل نقاشی کردن تصاویر کنار کلمات و جملات و حتی چسباندن چیزهای واقعی به یادداشت‌ها، مانند بریده روزنامه ها باشد.

به یاد داشته باشید که از یک برچسب استفاده کنید تا به شما نشان دهد که در کجا از دفتر یادداشت خود خارج شده‌اید یا در کجا باید توجه بیشتری به برخی از مطالبی که یادداشت کرده اید بکنید.

۲- فلش کارت:

برخی از افراد فلش کارت را برای حفظ کردن اطلاعات به ویژه برای اطلاعات کوتاهی مانند حفظ کردن کلمات انگلیسی ​دوست دارند، اما استفاده از فلش کارت ها مشکلاتی نیز  دارد. یکی از افراد تعریف می کرد که “من شروع به تمرکز در فلش کارت ها کردم و به سرعت از آن ها استفاده کردم، این باعث شد که کلمات و گرامرها را در ساختار زبان نخوانده و متوجه نشوم.” مشکل دیگری که وجود دارد این است که شما باید بعد از پایان کار با اولین مجموعه کارت، کارت‌های جدیدی ایجاد کنید.

برخی از دانش آموزان از فلش کارت ها، به عنوان بخشی از کل سیستم آموزشی خود استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از دفترچه یادداشت خود برای نوشتن قسمت های بزرگی از اطلاعات استفاده کنید و از فلش کارت ها برای یاد گرفتن گرامر ها و لغاتی که یادگیری آن ها برای شما مشکل است استفاده کنید.

 

۳- روش های آنلاین: ​

در اینترنت، سازمان دهنده های بسیاری وجود دارند، شما در اینترنت می‌توانید فلش کارت های آماده، دفترچه‌های یادداشت و بسیاری دیگر از موارد را پیدا کنید. مزیت سازمان دهنده های آنلاین این است که شما نیازی به حمل کردن دفترچه یادداشت و … ندارید و تمامی اطلاعات شما در آن جا ذخیره می شود.

تهیه شده توسط موسسه زبان آفاق

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.