بهترین روش‌های روان صحبت کردن زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان آفاق

بهترین روش روان صحبت کردن زبان
۱۰ ۱۱ ۱۳۹۶

تا به حال به جانور آفتاب پرست توجه کرده اید؟! آنها با توجه به شرایط محیطی رنگ بدن خود را تغییر می دهند در نتیجه در تمامی مکان ها به راحتی از دیده ها پنهان می شوند. آنها حضور دارند و با محیط در هارمونی هستند اما باید خیلی ریز شویم تا وجود آنها را متوجه شویم. خیلی خوب می شد ما هم می توانستیم مثل آفتاب پرست ها باشیم، منظورمان این نیست که رنگ عوض می کردیم! اما می توانستیم هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی خودمان را تغییر داده و روان حرف می زدیم، طوری که افراد به سختی می توانستند بفهمند که ما یک خارجی نیستیم!

متخصصین ما در موسسه زبان انگلیسی آفاق خبرهای خوبی برای شما دارند، راه کارهایی وجود دارند که می توانید به کمک آنها زبان را مثل یک خارجی روان صحبت کنید؛ از نحوه به کارگیری لغات گرفته تا تلفظ صحیح آنها. به کمک این راه کارها و با کمی صبر و پشتکار، در آینده نزدیک به یک آفتاب پرست تبدیل خواهید شد! با ما همراه باشید.

 

 

با لهجه های مختلف زبان انگلیسی آشنا شوید

 

جالب است بدانید زبان انگلیسی لهجه های بسیار گوناگونی دارد؛ به عنوان نمونه لهجه کسی که در نیویورک بزرگ شده با لهجه فردی که اهل تگزاس است فرق می کند. لهجه بسیار رسمی انگلیسی ملکه (Queen’s English) که در کشور انگلستان استفاده می شود و افراد دربار و کسانی که در اطراف ملکه انگلستان حضور دارند باید از آن استفاده کنند. کشورهای اسکاتلند، ولز و ایرلند نیز هر کدام لهجه های مخصوص به خود را دارند.

خب برای شروع به سایت های به اشتراک گذاری ویدیو بروید و با جست و جو کردن لهجه هایی که ذکر کردیم، ببینید افراد چگونه لهجه های متفاوت زبان انگلیسی را صحبت می‌کنند. دقت کنید ممکن است تمام ویدیوها و لهجه ها کاملاً درست نباشند اما با دیدن آنها با هر گویش آشنا خواهید شد. این کار روشی بسیار بامزه و سرگرم کننده برای آشنا شدن با لهجه های مختلف زبان است!

بسیار خب، ویدیوهای جالب و بامزه ای از گویش های متفاوت زبان را تماشا کردید و احتمالاً کمی هم خندیدید! حالا قسمت مهم کار شروع می شود. باید از خودتان سؤال کنید: “یادگیری کدام لهجه برای من مناسب تر خواهد بود؟” به کشورهایی که قرار است به آنها سفر کنید یا در آنها کار کنید فکر کنید، شاید هم از روی علاقه بخواهید لهجه به خصوصی را انتخاب کنید. جواب دادن به این سؤال خیلی مهم است چون به شما انگیزه خواهد داد و می فهمید که باید یادگیری خود را متمرکز چه موضوعاتی کنید.

پیشنهاد: لهجه نیویورکی (همان آمریکایی) از محبوب ترین و مورد استفاده ترین لهجه هاست. بنابراین با یادگیری آن در موسسه آموزش زبان آفاق به راحتی می توانید فیلم ها و سریال های معروف را تماشا کنید و صحبت های رد و بدل شده را با کمترین مشکل بفهمید. بسیار خب بعد از لهجه باید تلفظ را درست کنیم. بهترین روش روان صحبت کردن زبان، تلفظ صحیح کلمات است.

 

 

تلفظ افراد خارجی را تقلید کنید

 

بسیار خب حالا که با لهجه های مختلف زبان انگلیسی آشنا شدید، باید تلفظ درست کلمات را هم یاد بگیرید. بهترین روش روان صحبت کردن زبان، تماشای ویدیوهای انگلیسی زبان معتبر است. با دیدن آنها با تلفظ صحیح لغات و سبک های مختلف حرف زدن آشنا می شوید. مهم ترین قسمت این کار، توجه به حرکت لب ها و دهان بازیگران است که به شما کمک می کند از آنها تقلید کنید.

ویدیوهای بسیار زیادی در سایت های به اشتراک گذاری ویدیو یا شبکه های اجتماعی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. نرم افزاری به نام Tell Me More هم وجود دارد که می توانید با دانلود کردن و نصب کردن آن بر روی کامپیوتر خود، با حرکت های لب و دهان فرد خارجی هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی آشنا شوید. ممکن است در ابتدا تلفظ کلمات مانند شخص سخنگو کمی سخت به نظر برسد اما به هیچ وجه نا امید نشوید، با تکرار و تمرین پیشرفت خواهید کرد.

برای تمرین کلمات به مقابل آینه رفته و آنها را یک به یک تمرین کنید. آنقدر تلفظ درست کلمات را تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شوند. حتی می توانید صدای خودتان را ضبط کنید تا ببینید چقدر پیشرفت داشته اید. دقیقاً به نحوه حرکت لب ها و دهان خود دقت کنید و ببینید کدام قسمت ها را اشتباه تلفظ کرده یا به سختی تلفظ می کنید. آن قسمت هایی که مشکل دارید را آنقدر تکرار کنید تا آن کلمات را کاملاً روان ادا کنید.

اساتید ما در کلاس آموزش زبان انگلیسی آفاق منبع بسیار خوب دیگری هستند که می توانید سر کلاس به دقت به نحوه حرف زدن آنها توجه کنید تا تلفظ کلمات را بفهمید. برای این کار باز هم به نحوه حرکت های دهان و لب استاد توجه کنید و دقیقاً مشابه او حرف زده و تقلید کنید.

 

 

خود را به جریان رودخانه زبان انگلیسی بسپارید

 

در مبحث بهترین روش روان صحبت کردن زبان، تلفظ بسیار مهم است اما همه چیز نیست. ممکن است همه لغات زبان انگلیسی را به درستی تلفظ کنید اما باز هم نتوانید روان صحبت کنید! این مسأله به این خاطر است که باید جریان زبان انگلیسی را هم بلد باشید. اما منظور از جریان زبان انگلیسی چیست؟ یکی از مهم ترین عناصر در روان صحبت کردن زبان انگلیسی، استفاده از تکنیک تلفظ پیوسته کلمات (Connected Speech) است. حتماً بارها دیده اید که بازیگر فیلم یا سخنگو، انتهای یک کلمه را به ابتدای کلمه بعدی می چسباند، به این نحوه تلفظ، تلفظ پیوسته گفته می شود. چند مثال:

 • اتصال دو صدا: مثل I’d decide later (هر دو کلمه یکسان تلفظ می شوند)
 • ارتباط دو صدا: مثل I’d like a fried egg(دو کلمه طوری تلفظ می شوند که انگار یک کلمه هستند)
 • حذف یک صدا: مثل See you nex(t) week (حرف t تلفظ نمی شود)
از این مطلب نیز غافل نشوید!  9 فایده شگفت انگیز یادگیری زبان انگلیسی که شما را غافلگیر خواهند کرد

همچنین خارجی ها اکثراً هنگام صحبت کردن برای آنکه سریع تر حرف بزنند، کلمات را مخفف و کوتاه می کنند. حتماً شما هم بارها این کار را کرده اید. به مثال های زیر توجه کنید:

 • I + am = I’m
 • I + will = I’ll
 • Do + not = don’t
 • I + Have = I’ve
 • I + would = I’d

همچنین به نحوه استرس یا همان تکیه توجه کنید. (افراد خارجی وقت حرف زدن روی بعضی از کلمات تکیه کرده و صدای خود را بالا می برند تا آن کلمه را کشیده و تأکید بیشتری بر آن کنند، به این کار استرس گفته می شود). همچنین آنها بسته به موضوع بحث و نوع کلمات، از ریتم به خصوصی هم پیروی می کنند که باید به آنها توجه کنید. ریتم همان بعد آهنگین زبان انگلیسی است، همان فراز و فرودهای کلمات در جملات.

بسیار خب، حالا که می دانیم جریان زبان انگلیسی چیست و چه خصوصیاتی دارد باید آن را یاد بگیریم. بهترین روش روان صحبت کردن زبان، درآوردن ادای افراد خارجی است. (منظورمان نحوه حرف زدنشان است نه چیز دیگر!) برای این کار باید همیشه به صحبت های خارجی ها گوش کنید. تحقیقات علمی نشان می دهند که ما در بعضی اوقات بدون آنکه حتی خودمان بدانیم از رفتار افراد تقلید می کنیم. بنابراین نکته خوب این است که این پروسه بیشتر طبیعی است تا اینکه مصنوعی باشد.

یکی از بهترین روش ها برای روان حرف زدن زبان، گوش دادن به سخنرانی های افراد خارجی یا آهنگ مورد علاقه است. مثلاً آهنگ های سبک رپ یکی از بهترین مثال ها برای یادگیری جریان زبان انگلیسی هستند چون خواننده مدام بر کلمات مختلف تکیه می کند که نتیجه این کار بوجود آمدن ریتم آهنگ خواهد بود.

 

 

استفاده از کلمات عامیانه هنگام صحبت کردن

 

قبل از هر چیز بگذارید توضیح دهیم که به کلمات و عبارات غیر رسمی و در بعضی اوقات عامیانه، اسلنگ (Slang) گفته می شود. از اسلنگ بیشتر در صحبت استفاده می شود تا نوشتن. مثل لهجه، هر کشور و محله اسلنگ مخصوص به خود را دارد. مثلاً اسلنگی که در ایالت های جنوبی آمریکا استفاده می شوند با آنهایی که در انگلستان استفاده می شوند فرق دارند. با این وجود اما اسلنگ هایی وجود دارند که فارغ از محله یا کشور خیلی کاربردی هستند، مثلاً:

 • (Wanna (Want to
 • (Hang Out (spend time together
 • (To Drive Someone Up his/her wall (To make someone angry

 

با یاد گرفتن این گونه اسلنگ ها و استفاده از آنها در صحبت های خود به جای زیاده گویی، مختصر و روان صحبت کرده و همانند یک فرد خارجی به نظر می رسید. توجه کنید که از اسلنگ در صحبت های رسمی و اخبار استفاده نمی شود. برای یادگیری اسلنگ هایی که بیشتر از بقیه استفاده می شوند به سایت های به اشتراک گذاری ویدیو مراجعه کرده و اسلنگ های آمریکایی را سرچ کنید. قبل از استفاده از آنها حتماً از استاد خود در آموزش زبان سؤال کرده تا مطمئن شوید آن کلمه معنی بدی نداشته باشد!

 

 

اصطلاحات زبان انگلیسی را یاد بگیرید

 

اصطلاحات انگلیسی (Idioms)  عباراتی هستند که در نگاه اول و با ترجمه لغت به لغت نمی‌توان مفهوم آنها را متوجه شد. استفاده از اصطلاحات انگلیسی مثل اسلنگ در گفتگوها رایج نیست اما ممکن است هنگام تماشای یک فیلم یا گوش دادن به صحبت های استاد خود در کلاس آموزش زبان انگلیسی آنها را شنیده و غافلگیر شوید. یکی از معروف ترین اصطلاحات انگلیسی، عبارت can’t see the forest for the trees است. در نگاه اول ممکن است فکر کنیم که این جمله حتماً ارتباطی با درختان و جنگل ها دارد اما اصلاً اینطور نیست!

معنی این عبارت یعنی توجه به حواشی و از دست دادن تمرکز بر موضوع اصلی. اصطلاحاتی مانند این در زبان انگلیسی بسیار هستند اما بهترین روش روان صحبت کردن زبان استفاده از همین اصطلاحات است. برای آنکه اصطلاحات انگلیسی را بهتر یاد بگیرید، ببینید در زبان فارسی چه ضرب المثلی شبیه آنها وجود دارد. سپس لیستی از آنها تهیه کرده و در دفترچه یادداشت خود بنویسید، با این کار آنها را بهتر حفظ خواهید کرد.

 

 

شما روان خواهید شد!

همانطور که می بینید صحبت کردن مثل یک فرد خارجی کار اصلاً آسانی نیست، حتی می توان گفت خیلی هم سخت است! اما همین امروز می توانید با ثبت نام در بهترین موسسه زبان، تلفظ و روان صحبت کردن زبان انگلیسی خود را دچار تغییرات مثبت کرده و جریان صحیح صحبت کردن را هم بیاموزید. اسلنگ ها و اصطلاحات بسیار بامزه هستند پس حتماً از آنها در صحبت های خود استفاده کنید. از صحبت های خارجی ها تقلید کنید تا مثل یک خارجی حرف بزنید!

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

 • رضایوسفی ۲ مرداد ۱۳۹۷

  سلام خدمت شما.بنده آدرس ایمیل خودم را ارسال کردم تا فرزندم بتواند از سایت شما گرامر وتلفظ انگلیسی رایاد بگیرد.ممنونم از شما.