۱۰ جفت کلمه‌های انگلیسی شبیه به هم – بخش اول

10 جفت کلمه‌ای که ممکن است با هم اشتباه بگیرید قسمت اول
۲۹ ۰۱ ۱۳۹۸

پیشگفتار

کلمه‌های انگلیسی شبیه به هم وجود دارند که ممکن است با هم اشتباه بگیرید و به اصطلاح قاطی کنید. اشکالی ندارد! چون اکثر مردم دنیا حتی در زبان بومی خودشان هم این اشتباه را می‌کنند. هرچند اگر یک کلمه را با کلمه دیگر اشتباه کنید نباید خیلی ناراحت شوید، ولی نباید ذهنیتی به‌وجود بیاید که اشتباه کردن در زبان انگلیسی مجاز است. حتی ممکن است استفاده اشتباه از کلمات، خود یک اشتباه بسیار بزرگی را پدید بیاورد.

کلمه‌های انگلیسی شبیه به هم بسیاری وجود دارند که چه از لحاظ تلفظ و یا چه از لحاظ املا ممکن است باعث شود شما کلمات را اشتباه بگیرید و حتی بعضی اوقات چنان متفاوت هستند که می‌تواند مفهوم دیگری را برساند. برای مثال تجسم کنید که می‌خواهید بگویید «من می‌خواهم پروژه را رها کنم» بگویید «من می‌خواهم پروژه را گم کنم» و بدون این که متوجه بشوید که چه اشتباهی کردید به صحبت ادامه داده و مخاطب را گمراه کرده‌اید. پس با ما باشید که تعدادی از کلمه‌های انگلیسی شبیه به هم را برای شما بگوییم و در انتها به شما بگوییم اینگونه کلمات را چگونه باید در حافظه خود به خاطر بسپارید تا همیشه درست و به جا از آن‌ها استفاده کنید.

جفت کلمات

۱.     کلمات Loose و Lose

این جفت کلمه که هم از لحاظ نوشتار و هم از لحاظ تلفظ با هم تفاوت دارند، یکی از بدترین جفت کلمات این رده است. Lose یعنی از دست دادن و یا چیزی را دیگر در اختیار نداشتن و یا گم کردن. در نوشتار یک حرف   o دارد و تلفظش هم به شکل /luːz/ و لوز خوانده می‌شود. Loose در حالت صفت، یعنی سست، آزاد، ول و بی‌پایه و اساس و می‌توانیم برای لباس گشاد هم از این کلمات استفاده کنیم. درحالت فعلی هم یعنی شل شدن، نرم شدن، رها کردن و یا از مسئولیت شانه خالی کردن. درنوشتار دو حرف oo دارد و تلفظش هم به شکل /luːs/ است که لوس خوانده می‌شود و همانطور که می‌بینید این دو کلمه به هم بسیار نزدیک هستند و این تمرین بالایی می‌طلبد.

۲.     کلمات Resign و Re-sign

در ظاهر این دو کلمه فقط یک خط فاصله کوچک (hyphen) در بین دوحرف e و s تفاوت دارند ولی شاید حتی اگر یکی را متضاد آن یکی بگیریم هم حق با ماست. Resign بدون خط هایفن یعنی ترک کردن محل کار یا استعفا دادن و یا دست کشیدن و Re-sign هم یعنی امضای دوباره، دوباره امضا زدن و یا به شکل غیرمستقیم یعنی دوباره مشغول شدن در کار. پس دیدید که ما درست گفتیم! این دوکلمه همین‌طور یک تفاوت بسیار کوچک در تلفظ دارند و آن هم سیلابی است که در حالت هایفن دار بین آن دو حرف می‌آید.

از این مطلب نیز غافل نشوید!  دوره TTC (تربیت مدرس) در آفاق

۳.     کلمات Advise و Advice

شاید بتوانید تلفظ این دو کلمه را از روی املا تشخیص بدهید و حتی بدانید که معنایی شبیه به مشاوره دارند، ولی به احتمال زیاد نمی‌دانید که کدام یک فعل و کدام یک اسم است. البته این دو کلمه شبیه یک اپیدمی برای زبان‌آموزان بوده و بهتر است همین الان تفاوت این دو کلمه را به خاطر بسپارید. کلمه Advice با حرف c اسمی به معنای مشاوره، مشورت و پیشنهاد است و تلفظش هم /ədˈvʌɪs/ که حرف آخرش صدای /s/ می‌دهد. کلمه Advise با حرف s فعلی به معنای مشورت دادن، نصیحت کردن، پند دادن و رایزنی کردن بوده و تلفظش هم /ədˈvʌɪz/ است که در آخر صدای ز /z/ می‌دهد.

۴.     کلمات to و too

همان طور که می‌دانید to یعنی به و too یعنی همچنین و می‌بینید که تفاوت این دو کلمه زمین تا آسمان است ولی بسیار زیاد اتفاق می‌افتد که این دو کلمه را اشتباه کنیم، به ویژه هنگام تایپ دوبار زدن o یا بالعکس اشتباه پیش پا افتاده‌ای است. یا در مواقعی در انتهای جملاتی که از مصدر به عنوان مفعول استفاده کنیم، ممکن است اشتباه برداشت شود، زیرا هر دو در اکثر مواقع یک تلفظ /tuː/ را دارند. البته تلفظ to در بعضی مواقع به شکل /tʊ/ هم تلفظ می‌شود.

 

بخش دوم 

نظرات و پیشنهادات

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.